Gr
Soru Sahibi
20 Eylül 2014 05:36

karaciğer nakli aile içi uyum olasılığı

hocam, öncelik cevap için teşekkürler demek isterim. kardeşim, hepadit b hastası ve kontrollerinde delta yı gözden kaçırdıklarını ilettiler, yaklaşık 1 yıldır karaciğerinde iltihap varmış ve nakil gerekmekteymiş, öncelikle ben dahiliye gidip gerekli olan kontrolleri yaptıracağım fakat sormak istediğim. organ nakli aile içinde uyum oranı nedir ve bende hepadit b taşıyıcısıyım verebilir miyim

1 cevap
Cevaplar (1)

Sizde Hepatit B (yani Hbs Ag) denilen test pozitifse veremezsiniz. Ancak Hepatit B geçirmişseniz (yani (Hbc Ab) pozitifse önce sizin karaciğeriniz değerlendirilir, yani ultrason ve tomografide normalse biyopsi yapılır, hastalık yoksa verebilirsiniz. Kan grubu aynı ise uyum için yeterli canlıdan nakillerde karaciğerin red oranı oldukça düşük, nakiller başarılı (iyi bir merkezde yapılmak kaydıyla).

21 Eylül 2014 11:08