15 Nisan 2017 09:58

Karaciğer metastaz karmaşası

Sadi Bey Merhaba; Anneme yaklaşık 3 ay önce rektum kanseri teşhisi konuldu. sonrasında tümörlü bölge ameliyatla çıkartıldı ve patoloji sonucuna kitlenin iyi differansiye olduğu ve 18 adet lenf nodlerının 3 tanesinde metastaz göründüğü bilgisi verildi. metastaz yapan lenf nodları için operasyonu yapan hekimin bize aktardığı husus tümoral kitleye yakın olan bölgedeki lenf nodları olduğu bilgisiydi. yine bu dönemde çekilen tüm abdomen BT incelemesinde (IV oral kontrastlı) 'karaciğer segment 7 subkapsüler alanda 26x29 mm boyutunda lobüle konturlu, düşük yoğunlukta kontrastlanan kitle lezyonu izlenmiştir' şeklinde bir yorum yapılmıştır. bu görüntüleme işlemi *** *** ** tarihinde yapılmıştır. yine operasyonu yapan hekim tarafından operasyon esnasında karaciğer gözlenmiş ve bu durumun metastaz olmadığı söylenmiştir. tedaviye (kemoterapi) başka bir şehir ve hastanede devam etme durumu söz konusu oldu bu sebeple tetkikler yenilendi görüntüleme işlemleri 11 ve *** *** ** tarihlerinde yapıldı. PET için 'karaciğer sağ lob segment 7'de 2x2,5 cm boyutunda metastaz' yorumu yapılıyor. bu bölgede FDG tutulumu için değer SUVmax:8.8 BT için 'karaciğer segment 7'de 3x2,5 cm boyutlarında metastaz ile uyumlu lezyon'yorumu yapıldı. şu anda karışık bir durum var ve tedaviye başlayacağımız hastanede karaciğer için net teşhis konulabilmiş değil. daha önceki hastane de bulunan genel cerrah doktorumuz ile yeni tedavi sürecindeki gelişmeler ışığında yapmış olduğumuz istişarede şiddetle karaciğer konusunda metastaz olmadığı yönünde fikir beyan ediyor. halen daha kemoterapi süreci başlayabilmiş değiliz. aklımızda sürekli 3 aylık süre içerisinde karaciğerdeki sözde tümoral kitlede en ufak bir değişiklik yok ve bu bize açıkçası çok da normal gelmiyor. bu konuda bizi aydınlatabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, görüntülemelerin raporları metastaz düşündürüyor, cerrahınızın sözel bilgisi çok değerli, ancak yine de her ihtimali düşünmek gerekir. Öncelikle diffüzyon ağırlıklı bir dinamik karaciğer MR' ı yapılması ve bu MR' ın karaciğer görüntülemesi hususunda deneyimli bir radyolog tarafından değerlendirilmesi gerekli. Bu arada bir an önce sistemik kemoterapiye başlanması, 2 ay sistemik kemoterapi sonrası tekrar görüntüleme yapılarak durumun tekrar değerlendirilmesi ve aksiyon alınması lazım diye düşünüyorum. Eğer metastazsa acilen ameliyat şart olmayabilir, sistemik kemoterapi sonrası da bu işlem yapılabilir. Geçmiş olsun.

15 Nisan 2017 11:21