yg
Soru Sahibi
22 Ekim 2016 13:50

kansermi degilmi neden biopsi istendi

Her iki Lob parankim ekojenitesi azalmis oluo parankimi heterojendir Her iki lobda belirsiz sinirli hipoekoik alanlar,pseudonodüler görünüm RDUS ile vaskülerite artisi vardir (tiroidit?) Sol lobda belirgini 7.4mm boyutlu RDUS ile perferden vaskülerizasyon gösteren hipoekoik solid nodül izlendi. Tiroidit zemininde tarif edilen nodülün sonografik takibi önerilir

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun. Tiroidinizde suan bir iltihap mevcut (tiroidit denilen sey) iltihapli tiroit dokusunda hem nodule benzeyen nodulasyon yapilanmalari mevcut olur hemde gecici veya kalici noduller mevcut olabilir. Bu gorulen nodul/nidulasyonlarin tiroit iltihabi bittikten sonra kontrol ultrason ile tekrar bakilmasi, nodulasyon mu kalici veya gecici nodul mu teyit edilmesi lazim. Bu takipte aklimizda olsun. Ikincisi nodulde tarif edilen RDUS ile periferik kanlanma olmasi nodulun yakin takip edilmesini gerektirir, bu yuzden doktorunuz bastan biopsi onermis olabilir. Bu durum kanser oldugu icin degil, kanser tanisi biopsi ile konan bir tanidir. Isterseniz mevcut iltihabi durum gecince kontrol ultrason ve esliginde nodul hala var ise biopsi yaptirin, isterseniz hemen. Ikiside yanlis degil. Cok gecmis olsun

22 Ekim 2016 14:03