ak
Soru Sahibi
29 Mart 2014 15:06

kan grubu

merhaba hocam internette yazıda diyor ki 'AB grubu olan babadan 0 grubu cocuk olmaz' Benim babamın kan grubu AB ve benimki 0Rh- grubundanım annemin kan grubunu bilmiyorm ama onun da sıfır olmadigina eminim. bu bir istisnai durum mudur yoksa aksini mi düşünmeliyim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)

Korhan Bey merhaba, Bir kimse homozigot HH ya da heterozigot Hh fenotipinde olabilir. Ender olarak homozigot hh genotipinde olan kimselerde H geni etkinliği bulunmayacağından H antijeni oluşamaz. İnsanların % 0.1’i genotipik olarak hh, fenotipik olarak da 0’dır. H maddesi Ave B antijenlerinin ara ön maddesi olduğundan bu kimselerde A ve B genleri bulunsa bile A ve B antijenleri oluşamaz. Bu kimseler Bombay kan grubu tipindedirler. Nesep tayinlerinde 0 kan grubu bir babanın A veya B kan grubuna sahip bir çocuğu olamaz denmesi ya da bunun tersi Ave B kan grubuna sahip bir babanın 0 kan grubuna sahip çocuğu olamaz denilmesi hatalı olabilir. Esasen kan grupları antijenlerinin oluşumu DNA’nın ürünleri olan enzimlerle belirlenmektedir. En doğrusu kan gruplarını DNA düzeyinde çalışmaktır. Ayrıca bugünkü teknolojili ile babalık ve annelik belirlenmesi için kan gruplarının ötesinde DNA ‘nın polimorfik bölgeleri çalışılmaktadır. Bu testi çok rahat bir şekilde ilgili kurumlarda yaptırabilirsiniz.

2 Nisan 2014 10:26