ea
Soru Sahibi
30 Ocak 2019 10:50

kalp ritim bozuklugu

Kalp ritim bozukluklarinda akupunktur uygulamasi ile ilgili bilgi verir misiniz simdiden teşekkür ederim........

1 cevap
Cevaplar (1)

Ayşe Hanım öncelikle geçmiş olsun. Arıtmılerde yanı Kalp ritim bozukluklarının tedavisinde Akupunktur kullanılmaktadır. sizinle bilimsel bir dergide çıkan bir yazıyı paylaşıyorum. İNTEGRATİF TIP DERGİSİ TURKISH JOURNAL OF INTEGRATIVE MEDICINE ORİJİNAL ÖZET METİN / ORIGINAL ABSTRACT Özlem Ceyhan Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı, Kayseri ARİTMİDE AKUPUNKTUR UYGULAMALARI Ritim bozuklukları görülen belirtiler ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle oldukça önemli kardiyak problemlerdir. Tedavilerinde amaç; hız ve ritim kontrolü sağlamak ve tromboembolik komplikasyonlardan korunmaktır. Sıklıkla kullanılan tedaviler arasında kardiyoversiyon, antiaritmik tedaviler ve antikoagulan kullanımıdır. Ritim bozukluklarında sinüs ritmine dönme ve hız kontrolünde uygulanan tedavi yaklaşımlarına ek olarak son zamanlarda maliyet açısından düşük, yan etkisi olmayan ve uygulanması kolay olan destekleyici tedaviler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de, akupunktur uygulamalarıdır. Akupunktur bütün evrende canlı, cansız her yerde ve her şeyde var olan enerji akışları arasındaki birlik, denge ve uyuma dayanır. Akupunkturun kalp üzerine etki mekanizmasına bakıldığında, sempatik ve parasempatik sisteme etkisi, sempatik ve vagal aktivitenin kalp üzerine etkisi ve otonom sinir sistemine etkisinden kaynaklandığını açıklayan çalışmalar bulunmaktadır. Akupunktur ile yapılan çalışmalara bakıldığında, paroksismal AF, subraventriküler taşikardi ve atrial taşikardi gibi aritmilerde akupunkturun etkili olduğu saptanmıştır. Aritmiyi sinüs ritmine döndürdüğü, kalp hızını azalttığı, ataklar arası süreyi uzattığı, atakların sıklığını azalttığı görülmüştür. En sık kullanılan akupunktur noktalarının P3, P4, PC6, SP4, HT7, HT8, BL15,CV4, CV6, CV17, ST29 olduğu bildirilmiştir. Akupunktur uygulamaları genellikle etkinlik sağlamak için seanslar şeklinde ve tekrarlı olarak uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalara bakıldığında, akupunktur uygulama süresinin bir gün ile 6 ay arasında çeşitlilik gösterdiği, uygulama seanslarının bir veya 50 seans arasında değiştiği akupunktur uygulama süresi arttıkça kalp hızlarında daha fazla azalma olduğu, çarpıntıyı azalttığı, solunum ve baş dönmesi semptomlarını rahatlattığı saptanmıştır. Uzun vadeli akupunktur uygulamalarının terapötik etkisinin daha iyi olduğu da belirtilmektedir. Anahtar Kelimeler: Akupunktur, aritmi, ritim bozuklukları

30 Ocak 2019 19:33