dg
Soru Sahibi
10 Ekim 2013 22:57

kalp hastalığı

iyi akşamlar benim kardeşim 11 yasında 2 yıl once yüzünde birden morarma oldu cocuk kardıyolojısıne cıktık doktorumuzun yorumu 'kalp boşlukları normal genişlikte ve dengeli büyükluktedır.septumlar intaktır.her iki ventrikür çıkım yolu açıktır.mitral kapak uçları kalın görulmektedır. mitral kapak prolapsus göstermemektedır.triküspit kapaktan akım 2.31m/sn olan minimal,mitral kapaktan akım hızı 5,5 m/sn olan hafif yetersizlıkler vardır. suprastenal çalışmada duktus, koarktasyon görülmemiştir. sol ventrikül fonksiyonları normaldir.' şuan ayda 1 defa deposilin 1.2 ignesi oluyo.sizin yorumunuz ne olurdu?

1 cevap
Cevaplar (1)

Gülşah hanım .Kardeşinize geçmiş olsun .Yapısal bir kalp hastalığına bağlı semptomlar bir defa olup geçmez. Çoğunlukla sık olarak tekrarlar.Ekokardiyografisinde tespid edilen hafif mitralyetersizliğinin bu derce ağır belirtilere yol açması beklenmez.Kapakta hafif kalınlaşma tespid edilmesi bir romatizmal kalp hastalığı başlangıcı olabileceği ihtimalini düşündürmüş olmalı.Deposilin bu nedenle önerilmiş.Düzenli aralıklarla ekokardiyografi takibi yaptırmanız uygun olur kanaatindeyim

12 Ekim 2013 11:13