Eb
Soru Sahibi
10 Haziran 2018 16:50

kalça ultrasonu

hocam merhaba,37 günlük bebeğime kalça ultrasonu çektirdik sonuç; her iki femur başı asetabulumdadır. Bilateral asetabuler labrumlar femur başını kapsamaktadır. Femur başı asetabulum ilişkisi doğaldır. Femur başı ossifikasyonu ouşmamıştır sağda alfa açısı:57,beta açısı: 52(Tip 2A kalça) solda alfa açısı :56,beta açısı:50(Tip 2A kalça) olarak ölçülmüştür. acaba ciddi bişey varmıdır yoksa normalmidir doktora henüz göstermedik vereceğiniz cevap için çok teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Muharrem İnan
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kalça ultrasonları doğum sonrası 1 ile 2. ay arasında çekilmektedir. Çekilen bu ultrasonların raporlarından ziyade biz görüntülerine bakarak karar vermekteyiz. Çekilen görüntülerin doğru olduğunu varsayarak raporunuzu değerlendirirsek her iki kalçada fizyolojik bir gelişme gecikmesi görülmüş. Bu gecikme çocuk 2. ayına geldiğinde büyük oranda düzelmektedir. Dolayısı ile 2. ayda yeniden ultrason çekilmesi ve görüntülerin saklanarak ortopedi uzmanına raporla birlikte gösterilmesini öneririm. Saygılar, Muharrem İNAN

11 Haziran 2018 17:59