UA
Soru Sahibi
15 Aralık 2017 17:52

kaka yapamama ve penisde egrilik

Hocam kolay gelsin. Benım oglum 3.5 aylık kakasını 6 7 günde yapıyor ilaç yada fitil takviyesi yapınca yapıyor. Çok nadir 3 günde bir yapıyor.Sadece anne sütü ile besleniyor. Birde pipide hafif egrilik varmış.Sünnet konusunda ne zaman yaptırmamızı önerirsiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Ali Ulusoy, oğlunuz kaka yaparken sıkıntı çekiyorsa ve gaz sancısı oluyorsa, bu seyrek kaka yapma durumunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Belki yalnızca muayene yeterli olur ve ardından gerekli önerilerde bulunulur. İyi bir değerlendirme ile başka bir işleme gerek kalmayabilir. Penisteki eğriliğin tedavisi derecesine göre karar verilecek bir durumdur. Hafif eğriliklere hiç bir şey gerekmeyebilir. Fazla olan eğriliklerde cerrahi tedavi hemen kesin çözüm sağlar ve bu ameliyatın sünnet ile aynı anda yapılması doğru olur. Sünnet ve ameliyatın 1 yaşından önce yapılmasını öneririm. Hatta bebek yürümeden, emekli olmadan. Mesela 5-6 aylıkken. Hatta şu anki yaşında bile olabilir. Böylece her şey çok daha hafif seyreder. Ama öncelikle kabızlığının giderilmesi gerektiğini söylemek isterim. Sağlıklı günler dileğimle.

15 Aralık 2017 22:46