DH
Soru Sahibi
8 Ağustos 2017 21:25

Kaka ve çiş korkusu

Merhaba hocam oğlum 3 yaşında tuvaleti öğretmeye çalışıyoruz tuvalette çişini ve kakasını yapmaya korkuyor çişinden ve kakasından korktuğunu söylüyor kıyafeti giydirir giydirmezde üzerini yapıyor yardım isteyecektik.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Bayar
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, aşağıdaki önerilere uymanız yararlı olacaktır. yine problem yaşamaya devam ederseniz bir uzmana başvurmanızı öneririm. iyi günler dilerim. ÇOCUĞUNUZU ÖDÜLLENDİRİN • Bebek bezlerine artık ihtiyacı olmadığını anlatın. • Uygulamadan en az 2-3 gün önce bezlerden ayrılacağını söyleyin. • Uygulamanın yapılacağı gün evinizin sakin olması için gerekli düzenlemeleri yapın. • Sabah kalkınca bezleri açın ve kirli olanların artık son olduğunu söyleyerek çocuğunuzla birlikte temizleneceği yere bırakın. • Çocuklarınızı ödüllendirmeyi de unutmayın. • Maddi ödüllendirmeden çok manevi ödüllendirme daha önemlidir. • Her başarılı deneme için minik ödüller, özellikle de sözel ödüller kullanabilirsiniz. OYUNCAK BEBEKTEN FAYDALANIN • Oyuncak bir bebek kullanarak beslenme ve boşaltma işlemlerini gösterebilirsiniz. • Çocuğunuzun tuvalete ulaşmasını kolaylaştıracak yükseklikte önüne bir basamak koyabilirsiniz. • Bir tuvalet iskemlesi-lazımlık alınabilir ancak hem kaplayacağı yer hem temizliği hem de bu alışkanlığın 1 yıl içinde yeniden değiştirilmesi gerekeceği için çok uygun bir çözüm değildir. ÇOCUĞUNUZU BİLGİLENDİRİN • Tuvalette yapılan hareketler olan iç çamaşırının indirilmesi, tuvalete oturmak, boşaltımdan sonraki temizlik, iç çamaşırının çekilmesi, tuvalet ve el temizliği gösterilmelidir. • Bu değişiklikleri çocuğunuz ve onun rahatı için yaptığını anlatabilirsiniz. • Ona tuvalet eğitiminin ne olduğunu, neler yapacağınızı sade ve anlayabileceği şekilde anlatın. • Çocuğunuza, isterse artık tuvaletini bu lazımlığa yapabileceğini anlatın. • SABIR • Tuvalet eğitiminin sağlıklı bir biçimde verilmesi için üç ila altı ay arasında bir süreye ihtiyaç duyacaksınız. • İlk ve en önemli kavram ‘sabır’dır. • Sabır, bu süreçte en çok ihtiyaç duyacağınız kavramdır. OLUMSUZ İFADELERE DİKKAT • “Artık bebek değilsin, bebekler beze yapar, mikrop kaparsın, pis olursun” gibi ifadeler kullanmayın. • “Büyüdün, artık hazırsın” gibi motive edebilirsiniz ama diğer yorumlar ters etki yapabilir. • Çocuğun çiş ya da kakası hakkında nefret edebileceği sözler söylemeyin. İZLEYİN • Bebeğinizi bir süre izleyin, bezini tutma, bir yere odaklanma, ıkınma, sallanma, koltuk arkasına geçme gibi anlarda tuvalet yapıyorsa bu anları lazımlığa doğru kaydırmanız gerekir. EĞLENCELİ HALE GETİRİN • Tuvaleti eğlenceli hale getirmek için şarkılar, oyunlar, tuvalette bakabileceği kitap ve oyuncaklardan faydalanabilirsiniz. GENEL ÖNERİLER • Seçeceğiniz lazımlığı bebeğinizle birlikte alışverişe çıkarak birlikte satın alabilirsiniz. • Altını bezlemeden evde rahatça dolaşması yararlı olacaktır. • Olası kazalarda asla kızmayın. Korkutmayın ve eleştirmeyin. • Lazımlık hep aynı yerde dursun. • Lazımlığı, çocuğun tuvaletini yapacağı banyoya koyun ve mecbur kalmadıkça yerini değiştirmeyin. • Bebeğiniz tuvalet ihtiyacı geldiğinde nereyi kullanacağını öğrenebilsin. • Lazımlığa alıştıktan sonra onu tuvalete alıştırabilirsiniz. • Öncelikle çocuğunuzun bedenine ve kişiliğine uygun bir lazımlık-oturak bulmanız gerekir. • Tuvalet sonrası yaptığınız temizliği çocuğunuz da görmeli. • Eğer çocuk inatlaşır, kızar ve oturmak istemezse asla zorlamayın ve lazımlığa oturmayı erteleyin. Aksi takdirde eğitiminiz ters teper. • Tuvalet eğitimine başladıysanız artık bez kullanmayın çünkü bez kullanımı bu süreci uzatır. • Bu arada çocuk tuvaletini giyinikken yaparsa ona asla kızmayın, tepki vermeyin. • Çocuğunuza sık sık “Tuvaletin geldi mi?” gibi sorular sormayın. • Tuvaletinin geldiğini bırakın o söylesin. • Çocuğun her gün düzenli aralıklarla lazımlığa oturmasın hatırlatın. • Çocuğun istediği zaman kalkmasına izin verin. • Çocuğun vücudunun patronu olmasına izin verin. • Çocuğu, sizi veya kardeşlerini taklit etmesi için cesaretlendirdin. • Yeni başlayanlar için sadece gündüzleri bezi çıkarın.

19 Ekim 2017 14:55