KT
Soru Sahibi
24 Şubat 2016 01:25

inmemiş testis

hocam merhaba bebeğim doğduğunda testisleri inmediği söylendi. daha sonra çocuk cerrahı 5 aylıkken görmek istedi ve yine testisler inmemiş ve inecek gibi gözükmüyor takibe alalım dedi.ve *** *** ** da tıp fakültesine götürdüm başka doktor görsün diye yapılan muayene sonucu eski çektirdiğim ultrasonun yetersiz olduğunu yeniden çekilmemiz gerektiğini söylediler.bizde radyoloji prof çektirdik çekilen sonuçta çeken doktor sağ testis 13.6 sol ise 13 olduğunu ikisininde kanallarının açık olduğunu renklerinin iyi olduğunu söyledi daha sonra sonucu doktora gösterdim oda inecek gibi durmuyor ameliyat edelim önce hormon tedavisi uygulayalım dedi sonra ameliyata alalım dedi.tabi söz konusu 8 aylık bir bebek ve kendi çocuğum olunca baya endişelendim.hocam yardım edin lütfen karar vermemiz lazım hormon tedavisi yapılması mı gerekiyor , yoksa 1 yaşını beklemeliyiz mi inanın kafam çok karıştı hormon tedavisinin yan etkileri neler beni bilgilendirirseniz çok sevinirim .saygılarımla tuba açıkgöz

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Tuba Açıkgöz, öncelikle geçmiş olsun diyorum. Tabii ki en kıymetli varlıklarımız evlatlarımız. Oğlunuzun inmemiş testis için -günümüz tıp bilgilerine göre- ameliyat olması gerekiyor. Hormon tedavisi genellikle inişi sağlamadığı için rutin tedaviden çıkarılmış durumda. Ancak, cerrahiye ek olarak hormon tedavisi eklenmesi daha iyi sonuçlar veriyor. Ama tekrar vurguluyorum ki, ameliyat gerekli. Sağlıklı günler dileğimle.

25 Şubat 2016 12:09
KT
Soru Sahibi

çok teşekkür ederim hocam .saygılarımla...

26 Şubat 2016 08:08
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Rica ederim. Geçmiş olsun.

26 Şubat 2016 12:08