üb
Soru Sahibi
15 Nisan 2016 18:21

İndifferan malign tümör metastazı

Merhaba hocam, 26 yaşındayım, 2 ay önce göğsümde ağrı şikayetiyle birkaç doktora gittim ve kas ağrısı diye düşünülerek bir müdahale yapılmadı. 1 ay önce torax bt çekildiğinde akciğerde metastaz yapan nodüllerin olduğu ayrıca sol memenin yanında ve altında yumuşak dokuda iki tane kitlesel lezyonun olduğu belirtildi. Bunun üzerine yumuşak dokudan iğne biyopsi alınarak patolojiye gönderildi ve insefferan malign tümör olarak sonuç bulunarak PET taraması yapıldı. Torax duvarında solda 31x24 (suv:4.1) ve 42x30 (suv:4.27) çapında yumuşak doku kitlesi ve sol diyafragma ventralinde en büyüğü 12 mm boyunda (suv:2.5-3.5) yağ dokusu içinde lenf nodları ve akciğerde değişik lokalizasyonlu bazıları fdg tutulumlu 5-15 mm metastaz lehine düzgün kontorlu nodüller gözlendi. Patoloji sonucu yeterli olmadığı için yine Ege Ünvde sol meme altındaki kitleden büyük bir parça ameliyatla alınarak patolojiye gönderildi fakat yine indefferan malign tümör tanısı konuldu. Parçanın bir bloğunu Hacettepe Ünvne gönderdik sonuç bekliyoruz. Bir yandan acilen kemoterapi başlaması gerektiğini söyleyen doktorlar var bir yandan sonuç tam olarak ortaya çıkmalı diyen doktorlar var ve arada kaldık. Bu süreçte hareketsizlikten ya da rahatsızlıkla ilgili olup olmadığını bilmemekle beraber Zaman Zaman omuz başlarımda ağrılarım oluyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Patoloji sonucunu beklemeli miyiz? Bir yandan yurt dışına göndermeli miyiz? Kemoterapi tedavisi bu tanıyla hemen başlamalı mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Sizin şu anki rahatsızlığınız primeri (hangi organdan köken aldığı) belli olmayan bir kanser. Kanser tanısında bir şüphe olmadığını görüyorum, ama tam olarak kökeni belirlenememiş. Bence bir yandan tedaviye başlanmalı, diğer yandan da ileri patolojik testler devam etmeli.

18 Nisan 2016 13:13