DH
Soru Sahibi
5 Ağustos 2017 09:28

İdrarda protein kaçağı

Merhaba, Tansiyon veya şeker hastalığım bulunmamaktadır. İdrar ve böbrek USG'leri 2 defa yapıldı, sonuçlar normal. *** *** ** tarihinde yaptırdığım 24 saatlik idrar testi sonucuna göre, protein kantitatif miktarı 966.1 mg/gün, mikroalbüminüri 647.3 mg/gün olarak ölçüldü. Aynı tarihli, kan testine göre LDL185 idi. 1 ay süre ile tuzsuz ve neredeyse hiç et yemeden diyet uyguladım, aynı zamanda doktorun verdiği 2 adet ilacı düzenli kullandım. *** *** ** tarihinde yaptırdığım 24 saatlik idrar testi sonucuna göre, protein kantitatif miktarı 946.1 mg/gün, mikroalbüminüri 499 mg/gün olarak ölçüldü. Aynı tarihli, kan testine göre LDL152 idi. 1 ay süre içerisinde, oldukça dikkat etmeme ve ilaçları düzenli kullanmama rağmen, protein miktarının fazla düşmemesinin sebebi ne olabilir? LDL ve mikroalbüminüri seviyesinin düşmesi, tedavi ve diyetin başarılı olduğunu gösterir mi? Saygılarımla,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. BİLİM CANTURK
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Merhaba, Yaptığınız diyetin oldukça iyi sonuç verdiği görülüyor. Daha hafiflemiş şekilde benzer diyeti sürdürün.Protein kaçağının sebepleri çoktur.Nefroloji polikliniğinde takipli olmanız gerekmektedir.

18 Şubat 2018 21:06