Ö
Soru Sahibi
20 Ağustos 2014 14:17

Hocam saygılar kayınvalidemde kalınbağırsak kanseri teşhisi konuldu acil ameliyat dendi

Aşağıda BT sonuçları var ne öneriyorsunuz bağırsak tıkanmış deniyor ameliyat deniyor ? ÜST BATIN BT: Karaciğerin kaudokranial boyutu ve konturu tabiidir .Parankim dansitesi diffüz olarak % 6-30 arası hepatosteatoz ile uyumlu olacak sekilde azalmıstır. Segment 4A anteriorda, segment 8 sınırına yakın silik sınırlı 9 mm boyutunda portal fazda daha iyi seçilen bir lezyon ile segment 2 diafragmatik yüze bitisik alanda 6 mm boyutunda benzer özellikte ikinci bir lezyon seçilmektedir. ALT BATIN BT: Mesane cidarları muntazamdır. Lümende dolum defekti cidarlarda patolojik duvar kalınlasması veya kontrast tutulumu izlenmedi. Perivezikal yağlı planlar açıktır. İç genital organlar yas ile uyumlu boyut ve görünümdedir. Rektal yoldan verilen kontrast madde sigmoid kolon orta bölümündeki patolojiye kadar distal kolonu doldurmustur. Anal girimden 25-30 cm'de baslayan ve yaklasık 9 cm'lik bir segment boyunca lümeni ileri derecede daraltan anüler tarzda patolojik duvar kalınlasması mevcuttur. Patolojik segmente komsu sigmoid mezo içerisinde ve İMA trasesi boyunca en büyüğünün dar çapı 12 mm'ye ulasan multipl LAM ve LAP seçilmektedir. Sigmoid mezodaki yağlı dokularda yoğunluk artısı ile patolojik segment çevresinde intraperitoneal az miktarda effüzyon seçilmektedir. Omental peritoneal yüzeylerde 1 cm ve üzeri metastatik yumusak doku lehine bulgu izlenmedi. Sigmoid uzun ve kendi üzerinde kıvrımlıdır. Proksimaldeki kolonik anslarda eslik eden yumusak doku kitlesi seçilmemistir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Eğer obstrüksiyon yoksa önce kemoterapi ardından cerrahi daha uygundur.

25 Ağustos 2014 14:19