ÇA
Soru Sahibi
1 Aralık 2016 21:54

Hipospadias

Mrb hocam oglum uc yasinda 1. Hipospadias ameliyati oldu skrotal denen bolgeden coroneal denen bolgeye alindi sonra eski yerinden isemeye basladi dort yasinda onarim yapildi iki sene bi sikintisi olmadi sonra 6 yasinda coroneal bolgeden en uca tasindi Bu son ameliyattan sonra ince ve saatte neredeyse uc defa tuvalete cikiyor ve eski yerden damlama yapiyoruz Kez dilatasyon yapildi pek degisme olmadi ameliyattan iki ay gecmis durumda bu durumda ne yapilir cocuk Cok eziyet cekiyor zorlanarak yapiyor tekrar coroneal denen bolgenin acilip isemesini yapmasi ameliyatla mumkunmu artik bir yerden yapsin istiyoruz Bu mumkun mu tskler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Murat Çakmak
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

İyi günler, Gecikmiş cevap için kusura bakmayın. Hipospadias ameliyatları bazen böyle seyredebilmektedir.Burada kanımca yapılması gereken öncelikle çocuğun rahat idrar yapmasının sağlanmasıdır. Çünkü bu zorlu idrar yapımının da dışında gecikme sürecinde daha da alttaki bölgelerde divertikül dediğimiz genişleme meydana gelecek, yapılmış olan idrar yolu deforme olacak, veya alttaki bir yerden delik açılıp genişleyecektir. İyi günler. Murat Çakmak

2 Ocak 2017 09:49