of
Soru Sahibi
10 Şubat 2018 15:38

Hipoekoik nodül

Doktor hn. 19 yaşındaki kızımda 3 yıl önce tesadüfen troiti sol alt Lobda 4,5 mm Lil kistik nodül olduğunu öğrendik zaman zaman ultrasona takip ettirdik hep kistik nodül çıkıyordu sonuçlarda yaklaşık 20 gün önce tekrar kontrol amaçlı devlet Hastanesi'ne götürdüm daha önce tıp fakültesi Hastanesi'ne götürürdüm bu sefer devlet Hastanesi'ne götürdüm sonuçlar şöyle boyutlar sağ 14x17 sol 12x15 isthmus kalınlığı 1 mm paranın eko paterni minimal hipoekoik heterojen nodul sayısı , boyutları,lokalizasyonu,ekopaterni sol Lobda 3 mm çaplı kollait kist izlendi.sol Lobda ayrıca 4x3 mm boyutlu hipoekoik heterojen nodul izlenmiştir. Doktor hanım kafamız karıştı nodul şekli değişmismi dahiliye doktoru baktı bir yıl sonra kontrole gelin dedi ben daha önce kistik nodul vardı dedim ama çok kalabalıktı anlamadı sanırım bu sonuç ne demek size zahmet açıklayabilir misiniz birde internette çocukken olan nodüllerin kanserleesme oranı daha çokmuş tek modülde çok modülden daha tehlikeli mis diye okudum korktuk bunlar doğru mu acaba birde t3 t4 ve TSH normal Aralık'ta yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Kızınız çocuk değil şu anda. Ultrasonu kendim yağmadığım için de açıkçası nodül karakter değişimi konusunda bir yprum yapamsm. Ancak kolloid kist açısından risk son derece düşüktür ve ultrasonda tarif edilen 4 mm hipoekojen nodül de oldukça küçük boyutta ve 1 yıl sonra tekrar boyut kontrolü gerekir. Yine boyut olarak düşük riskli bir nodüldür. Tavsiyem iyotlu tuz kullanması ve takip ultrasınların da mümkün olduğunca aynı el tarafından, aynı el olmasa bile en axından aynı merkez tarafından yapılmasına özen gösteriniz. Geçmiş olsun.

10 Şubat 2018 17:14