1z
Soru Sahibi
18 Temmuz 2014 11:39

hipodens lezyon

Hocam cevabınıza önce teşekkür ediyorum ve size eksik bilgi verdiğimi yeni farkederek tekrar bir soru yöneltmek istiyorum.. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.. Sorum şudur ; Bu hastamız zamanında kolon kanseri ameliyatı olmuştur.. Daha sonra karaciğere metastas yapmış ve karaciğer ameliyatı olarak tümör temizlenmiştir.. Yeni bulunan bu kitle yine bir metastasmıdır yoksa patolojik değeri olmayan bir lezyonmudur?? Raporda ek bulgu olarak belirtilen 10mm hipodens lezyonu bir tümör olarakmı değerlendirmemiz gerekir ?? Bu hastamızın doktoru,bu kitlenin adını koyamıyor. Sizden ricam vermiş olduğum bu yeni bilgiler ile durumu tekrar değerlendirmeniz ve bana tavsiyelerinizi yazmanız.. Hem vermiş olduğunuz ilk sorumun cevabı için hem de vereceğiniz bu yeni cevap için tekrar teşekkür ediyorum.. iyi günler dilerim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dilek Erdem
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kolon kanseri en sık karaciğere uzak organ metastazı yapar; karaciğerden alınan kitle kolonun metastazı ise vücutta hiç birşey kalmasa bile (ameliyat sonrası çekilecek filmler ile) koruyucu tedavi almalıdır. Geçmiş olsun

29 Temmuz 2014 11:59