15 Aralık 2017 15:43

Hidronefroz takibi

Merhaba hocam benim anne karnında tespit edilen hidronefroz teşhisi koyulan 7 aylık bir bebeğim var. Talikiplerimiz yedi aydır devam ediyor. En son usg sonucumuz aşağıdaki gibi yorumlayabilirseniz çok sevinirim. “ her iki böbrek lokalizasyon boyut kontur parankim ekonve kalınlıkları tabidir. Sağ böbrek kraniokaudal uzunluğu 60mmdir. Parankim kalınlığı 12mmdir. Sol böbrek kraniokudal uzunluğu 62mmdir. Parankim kalınlığı 13-8mmdir. Sol böbrek pelvikalisyen sistem belirgin dilate görünümündedir.solda ap çapı 17,2mm geniş kaliks çapı(üst) 17 mm ölçülmüştür.solda hafif üroepitelyal kalınlaşma dikkati çekmiştir. Sol pelvikalisyel sistemde ve mesanede yoğun içerikli yüzen punktat ekojeniteler izlenmiştir(pyonefroz) sağ böbrek toplayıcı sistem ve üreterlerde dilatasyon saptanmamıştır. İnceleme sırasında mesanede 19 cc idrar mevcuttur. Lümen içi ekosu ve cidar kalınlığı tabiidir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın ...... Bu sonucu tek başına yorumlamak doğru ve yeterli olmaz. Bebeğinizin şimdiye kadarki diğer USG sonuçları da -mümkünse görüntüleri ile birlikte- bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu açıklamayı sizi korkutmak için yazmıyorum. Bu bulgularla böbrekler rahatça korunuyor olabilir. Ama söylediğim yolu takip etmek en uygunudur. Sağlıklı günler dileğimle.

15 Aralık 2017 22:35