AT
Soru Sahibi
1 Kasım 2017 09:32

Hareket Gelişimi

Hayırlı günler hocam tam 1 yaşında oğlum var. 36 haftalık 3000 gr doğdu. ayağının üzerinde uzun süreli dik durmaya 8-9 aylıkken başladı. Tam desteksiz oturması 10 aylığı buldu. Dişi 10 aylıkken çıktı.Şimdi kilosu 9 kilo boyu 77 cm . Olduğu yerde yuvarlanarak dönüyor geri geri sürünüyor kanepeden tutunuyor ancak sıralamıyor. Ayrıca yatığı yerden oturma pozisyonuna geçemiyor ve tutunarak kalkamıyor. Yürüteçte ileri geri her istediği yere gidebiliyor. Hocam Tutnarak kalkamaması ve yatarken oturma pozisyonuna geçememesi çok kafama takılıyor nörolojiye göstermeye veya fizik tedavi aldırmaya gerek var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Tuba Hanım, Kaba motor gelişimde desteksiz oturma 8. ayda , oturmaya geçme 10. ayda, tutunarak ayağa kalkma ise 11. ayda tamamlanmasını beklediğimiz davranışlar. Dolayısıyla oğlunuzun kaba motor gelişimde bir gecikme söz konusu. Bunun için önce pediatri uzmanınız ile görüşüp onun yönlendirmeleri ışığında pediatrik nöroloji uzmanından değerlendirme alabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte yürüteç kullanımınızı sınırlandırmanızı tavsiye ederim. İyi günler dilerim.

1 Kasım 2017 10:32