HM
Soru Sahibi
10 Aralık 2014 15:32

Hamilelikte Lucrin Kullanımı

Hocam merhabalar, İzmir'de özel bir hastanede tüp bebek denemesi yapmak için lucrin adlı iğneyi kullanıyorduk. O sırada adette gecikme oldu. Test yaptırdık. Normal ilişkiyle hamile kaldığımızı öğrendik. 3. haftada lucrin'i kestik. Lucrin'in kitapçığında Hamileyseniz yada hamile kalma ihtimaliniz varsa kesinlikle kullanmayın diyor. Doktorumuz yaptığı kontrollerde çocuğun sağlıklı gözüktüğünü herhangi bir problemin olmayacağını söyledi. Şuan gebelik 12 haftasında. Sizce çocuğun sağlığında herhangi bir problem çıkar mı ? Ayrıca yapılacak testlerde bu sorunlar tespit edilir mi ? (Kan testi gibi)

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yeşim Bülbül
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Lucrin kullanılmasının bebeğin sağlığı üzerine nasıl etkileri olacağı belirsiz bir konu, çünkü sizin ki gibi kazara oluşan durumlar dışında bu ilaç gebelikte kullanılmaz. Geçen yıl ayrıntılı ultrason için başvuran bir hastam, endometrioz tedavisi için Lucrin kullanırken gebe kalmıştıve gebeliği 5. ayında farketmişti.. Sağlıklı bir şekilde bebeğini doğurdu. Benim tecrübem bu hastayla sınırlı. Bebeğin sağlık durumunu araştırmak için ultrasonografi yaptırabilirsiniz, ancak bu da size tüm sorunları göstermez.

21 Aralık 2014 23:46