IB
Soru Sahibi
2 Mayıs 2018 17:01

Göz Capaklanmasi

Hocam Mrb. Oglum 1 buçuk aylik henuz.dogdugndan beri gozleri capaklaniyordu aile hekimi 1 haftalik kullanilck bir krem ve damla verdi geçmedi. Bu son gunler capaklarinda baya artis var ve yas akiyo gözlerinden. Goz doktoru bsy vermedi .ilik suyla temizlmenin ve masajin disinda napabiliriz ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Tülin Kaçmaz
Göz Hastalıkları

Doğumsal Nazo- lakrimal kanal tıkanıklığı nedeni ile Gözde sulanma ve çapaklanma olur ,temel tedavisi doğru yapılan masajdır,günde 3 defa herşeferinde 25 defa masaj yapmak gerekir, masajın doğru ve efektif yapılması önemlidir,ara ara çapaklanma olduğunda bir haftalık periyotlarla antibiyotikli damla kullanmak gerekir.çogu ilk üç ayda masajla açılır açılmayan kısmın yüzde sekseni 12. Aya kadar açılır ,bir yaşına kadar sulanma geçmedi ise kanal sonda ile açılır bu işleme probing diyoruz.Başarısı yüzde 80 dir bazen ek sondalamalar ve tüp takılmasının gerektiği dirençli vakalarda olabilmektedir.

23 Mayıs 2018 14:34