BY
Soru Sahibi
3 Eylül 2015 03:48

gögüs kanseri hakkında

Merhaba Bir yakınım meme kanseri teshisi nedeniyle tedavi gördü. Bir memesi alinarak kemoterapi uygulandı ve bundan sonra 3 ayda bir düzenli kontrollerini aksatmadı .En sonuncu kontrolde tumor belirteclerinden bir tanesi yuksek çıktıgindan pet e girdi .Sonucunda akciger biyopsisi istenmiş. Benim merak ettigim düzenli kontrollere ragmen kanserin bu kadar hızlı metastaz yapması mümkün müdür. Birde kemoterapi gören hastaların bagışıklık sistemi zayifladigından tuberküloz nedeni ile pet sonuçlarınin yanlıs pozitif sonuç çıkarabilecegi dogru olabilir mi? Yani buhasta da akciger de ki baska hastalıklar sonucu pet degerleri yanlış çıkmış olma ihtimali var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim Şimdiden teşekkür ediyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

PET-BT nin yanlış pozitif ya da yanlış negatif değerlendirme durumu daima vardır, zaten o yüzden biyopsi istenmiş, geçmiş olsun

3 Eylül 2015 10:00