KB
Soru Sahibi
30 Ekim 2017 09:23

Göğüs kanseri hakkında bilgi veriri misiniz?

Hocam Merhaba. Annem göğüs kanseri Nisanda Sağ göğüsü alındı ve tedavisi başladı. Şuandan ilaç kullanıyor. Anneme genetik testi yaptılar ve sonuç pozitif çıktı. Sol göğüsünun de içinin boşaltılması ve yumurtalıklarının alınması söylendi . Bu konu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Genetik testten kastınız BRCA testi ise bu tavsiyeler kısmen doğrudur. Ancak annenizin yaşını, halen tedavi gördüğü meme kanserinin türünü ve ailede kimlerde başka hangi kanserler var bilmek gerekir. Yumurtalık kanseri ve diğer memede yeni meme kanserinin ortaya çıkma riskine karşılık bu girişimler önerilir. Diğer aile bireylerinin de risk altında olduğunu bilmelisiniz. Geçmiş olsun

30 Ekim 2017 12:52