kg
Soru Sahibi
27 Ocak 2017 11:54

gebe kalmadan veya kalınya aspirin kullanmalı mıyım ?

Merhaba hocam, 1 kimyasal 1 tanede 10.hafta kalbi duran gebelik kaybim var. 4 yıllık evlıyım ve 2 yıldır cocuk ıstıyoruz. Esiminde morfoloji 2. Kromozom testi 46xy sorun yok.bende kurtaj sonrasi yapisiklik kaldi operatif hsg oldum.hsg sorunum yok ama 1 yildir gebelik yasamadim.simdi beklerken genetik test yaptirdim. 46xx.homosistein .protein s ...c... hepsi normal.trombofili panelimde 5 deger normal birtek mthfr a1298c degerim heterozigot polimorfizm...dusuklerimin sebebi olabilir mi ? Gebe kalmadan once bisi kullanmalimiyim ? Tedavisi nedir. ??? aspırın tarzı ? birde size bir şey daha soracağım benim regl hep düzenlidir...ama bir kaç ay yumurta takibi yaptırdığımda yumutamın çatlamadığını kist olup regl ile attığımı öğrendim .Ama reglim hiç gecikmiyor, çatlamasa bile günü günü ne oluyorum ve bütün hormon değerlerim güzel. Reglimin 15.günü gittiğimde 21*15mm kist vardı ( yumurtada olabilir ) 2 gün sonra gittiğimde yırtılmış. içine kanıyor dedı. Bu ne demek ? neden hormondeğerlerim hem güzel hemde yumurtlamıyorum ?Böyle bir şey nasıl mümkün oluyor._ ? Şimdiden teşekkürler

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Düşüklerinin sebebi MTHFR heterozigot gen mutasyonu olamaz.İdrardan bakılan Yumurtlama testleri ile bunu test edebilirsin. Gebelik öncesi folik asit başlayın

30 Ocak 2017 21:39
kg
Soru Sahibi

Tesekkur ederim 1 yildir folik asit gebelik beklentisi icinde oldugum icin kullaniyorum.fazlasinin zarari oluyor mu

31 Ocak 2017 11:36
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Olmaz ama, 1 yıldır gebe kalamıyorsan doktora başvurmalısın.

31 Ocak 2017 18:36
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam doktora gittim. bunca yıl hiç bir kan sonucum (lh fsh amh - pco olduğumu göstermıyor. )ultrasondada hiç böle birşey gözükmüyordu. 30 yaşımdayım ve 2 aydır böle birşeyi duydum ve ultrasonda gösterdi doktor.. Hatta eskı doktoruma soledıgımde o bile şaşırdı. Sonradan pco olunmuyor dıye bılıyorum , reglılerım hep düzenlidir.bu nasıl mumkun olmus olabilir. Bunun üzerine pco olduğum için inofolic yazdı günde 2*2 ...hamılelıgın 9.haftasına kadar kullanacakmısım ( tüp tedavısıne baslamayıda düşünüyorum dedim ) sizce bu sonradan çıkmış bir hastalık olabilir mi? ve tamamen kurutlabılır mıyım bu ilaçla

17 Şubat 2017 11:37
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sadece ultrasonografide polikistik görünüm ' polikistik over hastalığı' anlamına gelmez. Adet düzensizliği ve hormonlarda değişiklik olmalıdır.

17 Şubat 2017 13:24
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam hızlı yanıtınız için teşekürler. bu ay regl 3. gün yaptırdıgım kan sonuclarım : lh 4,72 fsh 8,90 amh 3 yani benim anlamadığım ben de gördüm aynı polistik over görüntüsüydü ultrasonda ama 2 aydır görüyorum bu yaşıma kadar daha önce hiç böle bir şey dikkatimizi çekmemişti. başka baktırmam gereken kan tahlılı var mı baktırmak ısterım

18 Şubat 2017 14:04
Prof. Dr. Alparslan Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet düzenin ve hormon değerlerin PCO hastası olmadığını gösteriyor. Çocuk için bir süre tedavi görmelisin.

19 Şubat 2017 02:41