1 Eylül 2015 14:24

Follikül kisti

Hocam merhaba,bugun renkli ultrason çekindim,ve ultrasonda yazılanları buraya yazmak istiyorum,sizin bilginize çok güveniyorum cvp verirseniz çok sevinirim Pelvik us incelemede: Mesane volümü,duvar kalınlığı internal eko tabiidir. Uterus boyutu,konturu ve parankim ekosu tabiidir.Endometrial kalınlık çift duvarda 14 mm olup kanal içinde belirgin pataloji izlenmedi. Her iki overde periferik yerleşimli çok sayıda follikül kisti ve stromal doku kalınlığında artış mevcuttur.PCOS açısından klinik ve labaratuarlarla birlikte değerlendirilmesi önerilir.sağ perioveryan alanda sıvı izlendi.. Hocam ultrason bilgilerim bu yönde,bir yıllık evliyim,prolaktınim 38 cıktı ve dostinex kullanıyorum 2hap olan kutudan,2 .haftamdayım,doktorum şuan sivas dışında oldugu için gösteremedim,polikistik over olabilir mi,eger varsa ve hamile kalabilirmiyim,yumurtalıkların düzgün çalışıyo demişti doktorum adetimin 3.gününde hormon testlerime bakarak,tsh değerim için levotiron kullanıyorum zaten,prolaktinin düşünce hamile kalabilirsin demişti doktorum,ama ultrason sonucum korkuttu beni,bana açıklarmısınız nolur:(:( pcos için ilaç verirse hamile kalabılırmiyim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ultrason görüntüsüne göre PCOS gibi görünmekle beraber kesin tanı koymak için hormonlarınıza da bakmak gerekir. Prolaktin seviyesi düşünce gebe kalma olasılığınız artar, PCOS olan vakalar spontan gebe kalabilir, ya da gebelik sağlayan yumurta geliştirici ilaçlar verilerek de gebelik olabilir. Hoşçakalın

2 Eylül 2015 12:57