an
Soru Sahibi
24 Mayıs 2017 10:00

fmf hastalığı

Sayın hocam öncelikle saygılar sunarım. Ben 43 yaşında bayanım. 1 yıl önce kemik iliğimde miyelofibroz teşhisi kondu. Plt *** *** ** lerde şu an. 1,5 yıldır ise sedim değerim 40 civarlarında çıkıyor. Romatolojiye gittim kan testlerim negatif ve zayıf pozitif çıkmıştı. Fmf testim bugün çıktı. Sonuç.E148Q heterozigot çıktı. Hocam benim 13 yaşındaki kızımda da 7-8 yıl önce fmf taşıyıcısı çıktı. Hocam karın ağrım yok. Vücut ağrılarım bildim bileli var ama dayanılmaz değil. Sedim yüksekliğim ile birlikte taşıyıcı da çıktım. İlaç başlanır mı bana? Sedim yüksekliğim miyelofibroz ile ilgilimidir. Diğer kan değerlerim normal. Bilgilendirirseniz size minnettar kalırım saygı ve sevgilerimle.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba ve geçmiş olsun... Belli ki, bu tür bir detayı yakalayan iyi bir hekiminiz var ve bu konuda size en doğru yorumu o yapacaktır. Çünkü bu geni eskiden biz FMF için risk kabul etmezken, şimdi benim de dahil olduğum bir anlayış, klinik özellikler varlığında bu genin de hastalık yaptığına inanmakta ve tedavi etmekteyiz. Ancak bu çok ince bir çizgi ve miyelofibroz varlığında kolşisin kullanma kararı almak gerçekten zor bir karar...

25 Mayıs 2017 07:34