SB
Soru Sahibi
28 Haziran 2017 14:56

Fmf akdeniz ateşi taşıcıyısım

Hocam öncelikle iyi günler bundan 2 yıl önce fmf testi yaptırdım anne tarafımda çoğu kişide var bu hastalık test sonucunda taşıyıcı olduğumu ve ilaç kullanmama gerek olmadığını ara sıra ağrı olabileceğini söyledi doktorum ancak ben hastalığımın ilerlemesinden korkuyorum bir şey olur mu sizce

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

FMF yani akdeniz ateşi hastalığına ya vardır ya da yoktur gözüyle bakmak gerekir. Ağrınız ya da şikayetleriniz FMF ile ilişkili ise, FMF sinizdir. O halde tedavi almanız gerekir. FMF için şu tespiti yapmak gerekir: 1. Genetik test teşhis için şart değildir, olmazsa olmaz da değildir, ama tanıda destekleyicidir. 2. Genetik testlerin sonuçlarını, iyi değerlendirmek gerekir. Hasta olmayana hasta denmesi, sık karşılaşılan bir hatadır. 3. Az hastalık, hafif hastalık, hafif atak tabirleri doğru yaklaşımlar değillerdir. Hasta iseniz, tedavi olmanız ve hafif de olsa atak sayısını sıfıra getirmeniz gerekir. 4. İlerleme kelimesi bu hastalıkta doğru değerlendirilmelidir. 5. FMF ile ilişkili sorunlar, amiloidoz gibi durumlar hep önlenebilir, hem durdurulabilir, hem de tamamen döndürülebilir.

2 Temmuz 2017 20:25