KL
Soru Sahibi
1 Mayıs 2017 19:30

Fleksör tendon

İyi gunler kisa sure once fleksor tendon amaliyati oldum ve simdi tekrar parmagimi yumruk yaparken kapatamiyorum ne kadar sure de amaliyat olmaliyim uzatirsam amaliyat surecini ne gibi sorunlarla karsilasirim tskler

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

İyi günler Levent bey, geçmiş olsun. kısa süre derken 3 hafta 3 ay 3 gün ? fleksör tendon kesilerinde zaman önemlidir. çünkü tendon dokusu tamir edildikten sonra tendonun birbirine yapışıklık ,eklem sertliği veya yeniden kopma olmadan iyileşmesi temel hedeflerdendir. Bu yüzden ameliyatı yapan doktor arkadaşlarımıza sormanız ve onun tavsiyelerine aynen uymanız gerekir. Ameliyattan sonra atel ile sarılan elin ameliyat edilen tendonlar iyileşene kadar bir süre boyunca hareketsiz veya kısmi harekete izin vermesi gerekmektedir. Yeterli bir süre geçtikten sonra ( bu da hastaya göre veya tendonun seviyesine göre de değişir.) hasta çok zorlamadan pasif hareketler başlatabilir. Hastanın bu hareketleri başlatması aslında gereklidir. Bunun nedeni bu yapılan pasif hareketler tendonun çevresindeki bazı dokulara yapışmasını engellemektedir. Ayrıca bu hareketler tendon yolu üzerindeki eklemleri de çalıştırmayı başararak sağlığını kazandırır. Tendon ameliyatı sonrası iyileşmeyi kolaylaştıran ( veya zorlaştıran ) bazı sebepler vardır. Bunlar yaralanmanın seviyesi, yaralanmanın tipi, eşlik eden yaralanma, kullanılan cerrahi teknik, hastanın isteği , sigara kullanımı ve iyileşme potansiyeli, hastanın skar dokusuna eğilimi, rehabilitasyon programı örnektir. Ayriyeten kişiye ait özellikler, tendonun kayması, yapışıklık oluşmasının miktarı da tedaviyi etkileyen faktörlerdendir. sonuçta yumruk yaparken kapatamama. erken dönemde iseniz bu hareketlere izin vermeyiz. süresi önemlidir. eğer kapatılamıyorsa; kopma veya iyileşme esnasında yapışıklık oluşmuş olabilir. muayende belli olur bu durumlar. kopma varma yeniden ameliyat gerekebilir. yoksa ilerki zamanda da kalıcı olabilir.

2 Mayıs 2017 10:26
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

İyi günler Levent bey, geçmiş olsun. kısa süre derken 3 hafta 3 ay 3 gün ? fleksör tendon kesilerinde zaman önemlidir. çünkü tendon dokusu tamir edildikten sonra tendonun birbirine yapışıklık ,eklem sertliği veya yeniden kopma olmadan iyileşmesi temel hedeflerdendir. Bu yüzden ameliyatı yapan doktor arkadaşlarımıza sormanız ve onun tavsiyelerine aynen uymanız gerekir. Ameliyattan sonra atel ile sarılan elin ameliyat edilen tendonlar iyileşene kadar bir süre boyunca hareketsiz veya kısmi harekete izin vermesi gerekmektedir. Yeterli bir süre geçtikten sonra ( bu da hastaya göre veya tendonun seviyesine göre de değişir.) hasta çok zorlamadan pasif hareketler başlatabilir. Hastanın bu hareketleri başlatması aslında gereklidir. Bunun nedeni bu yapılan pasif hareketler tendonun çevresindeki bazı dokulara yapışmasını engellemektedir. Ayrıca bu hareketler tendon yolu üzerindeki eklemleri de çalıştırmayı başararak sağlığını kazandırır. Tendon ameliyatı sonrası iyileşmeyi kolaylaştıran ( veya zorlaştıran ) bazı sebepler vardır. Bunlar yaralanmanın seviyesi, yaralanmanın tipi, eşlik eden yaralanma, kullanılan cerrahi teknik, hastanın isteği , sigara kullanımı ve iyileşme potansiyeli, hastanın skar dokusuna eğilimi, rehabilitasyon programı örnektir. Ayriyeten kişiye ait özellikler, tendonun kayması, yapışıklık oluşmasının miktarı da tedaviyi etkileyen faktörlerdendir. sonuçta yumruk yaparken kapatamama. erken dönemde iseniz bu hareketlere izin vermeyiz. süresi önemlidir. eğer kapatılamıyorsa; kopma veya iyileşme esnasında yapışıklık oluşmuş olabilir. muayende belli olur bu durumlar. kopma varma yeniden ameliyat gerekebilir. yoksa ilerki zamanda da kalıcı olabilir.

2 Mayıs 2017 10:27
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

İyi günler Levent bey, geçmiş olsun. kısa süre derken 3 hafta 3 ay 3 gün ? fleksör tendon kesilerinde zaman önemlidir. çünkü tendon dokusu tamir edildikten sonra tendonun birbirine yapışıklık ,eklem sertliği veya yeniden kopma olmadan iyileşmesi temel hedeflerdendir. Bu yüzden ameliyatı yapan doktor arkadaşlarımıza sormanız ve onun tavsiyelerine aynen uymanız gerekir. Ameliyattan sonra atel ile sarılan elin ameliyat edilen tendonlar iyileşene kadar bir süre boyunca hareketsiz veya kısmi harekete izin vermesi gerekmektedir. Yeterli bir süre geçtikten sonra ( bu da hastaya göre veya tendonun seviyesine göre de değişir.) hasta çok zorlamadan pasif hareketler başlatabilir. Hastanın bu hareketleri başlatması aslında gereklidir. Bunun nedeni bu yapılan pasif hareketler tendonun çevresindeki bazı dokulara yapışmasını engellemektedir. Ayrıca bu hareketler tendon yolu üzerindeki eklemleri de çalıştırmayı başararak sağlığını kazandırır. Tendon ameliyatı sonrası iyileşmeyi kolaylaştıran ( veya zorlaştıran ) bazı sebepler vardır. Bunlar yaralanmanın seviyesi, yaralanmanın tipi, eşlik eden yaralanma, kullanılan cerrahi teknik, hastanın isteği , sigara kullanımı ve iyileşme potansiyeli, hastanın skar dokusuna eğilimi, rehabilitasyon programı örnektir. kişiye ait özellikler, tendonun kayması, yapışıklık oluşmasının miktarı da tedaviyi etkileyen faktörlerdendir. sonuçta yumruk yaparken kapatamama. erken dönemde iseniz bu hareketlere izin vermeyiz. süresi önemlidir. eğer kapatılamıyorsa; kopma veya iyileşme esnasında yapışıklık oluşmuş olabilir. muayende belli olur bu durumlar. kopma varma yeniden ameliyat gerekebilir. yoksa ilerki zamanda da kalıcı olabilir.

2 Mayıs 2017 10:31
KL
Soru Sahibi

Hocam *** *** ** tarihinde oldum yaniniza gelmek istiyorum ama sizde de mikro cerahi yokmus galiba

2 Mayıs 2017 23:01
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Doğrudur. geçmiş olsun dileklerimle

4 Mayıs 2017 09:58