6 Ekim 2017 10:56

fiziksel gelisim geriligi

Hocam merhaba 32+6 da.haftada doğdu,20 gün kuvezde kaldı beyin kanaması falan geçirmedi,10 buçuk aylık düzeltilmiş 9 aylık oğlum desteksiz oturamıyor,destekli de mama sandalyesinde yanlarına yastık koyarak oturabiliyor yoksa sağa sola devriliyor.Bacak kasları sert ve gergin genelde.Sol elini sağa göre daha az kullanıyor,baş paramağı da çoğu zaman içe bükük arada açıyor.Dik konumda yere sağlam basıyor.Baş ve gövdeyi tutabiliyor.Sağa sola dönebiliyor yerde sürünerek ilerliyor.Algılaması iyi zihinsel sorun yok,göz teması kuruyor,gözde kayma var daha önce 3.evre roptu iyilesti,aktif bir bebek,nörolojiden leoresal yarım doz başlandı,fizyoterapi önerildi,ama tanı kesin birşey söylenmedi,verilen tedaviyle düzelebilir mi gelişim geriliği acaba ve tanı ne olabilie...

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Nörolojik gelişim geriliği açısından tetkik edilmesi uygun olur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci gerekir. Geçmiş olsun.

7 Ekim 2017 02:50
Soru Sahibi

cok tesekkur ederim,serebral palsi belirtisi olabilir mi tum bunlar...

7 Ekim 2017 14:19
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Olabilir geçmiş olsun..

9 Ekim 2017 19:58