1 Haziran 2017 16:47

fibromiyalçi ağrıları

Merhaba Ahmet bey , Çok uzun zamandır boyun , sırt ve kol ağrıları çekmekteydim. 2 yıl önce fizik tedavi doktoru fibromiyaljimin olduğunu cimbalta isimli bir ilaç ile tedaviye başlamamız gerektiğini söyledi. ayrıca uzun sürecek tedaviye hazır olmamı söyledi. sonra ilacı 2-3 ay kadar kullandım bende yan etkileri çok oldu. bırakmak zorunda kaldım. daha sonra farklı bir fizik tedavi uzmanına gittim cimbalta nın yan etkileri olduğunu söyledim. bu ilaçlarının uzmanı psikiyatri doktorlarının olduğunu söyleyip beni psikiyatri sevisine yönlendirdi. Doktorum cimbalta dışında 37,5 mg sulinex ile başladı yavaş yavaş arttırdı. Şimdi 300 mg venegis kullanıyorum. bu ilaçlarda bende sıkıntı , terleme , üşüme , boğazda yutkunma güçlüğü yapıyor. 1 yıldır ilaç kullanıyorum. Hala ağrılarım bitmiş değil. Hatta bazen aşırı derecede artıyor.Buaralar göğüsüüm sağ tarafımda ağrı hissi başladı. Bu tedavi böyle ilaçlarlar devam mı edecek anlamadım. doktorum devam etmemiz gerektiğini söylüyor ama ben ilaç kullanmak istemiyorum. İlaçın dozuda çok yükseldiği bırakamıyorum. sizden ricam tedaviye bu doğrultuda devam etmelimiyim yoksa farklı tedaviler var mı ? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Fibromiyalji için belki de asrın hastalığı demek gerekir. Yıllar önce yaptığımız bu tanımlamanın, bizi bu kadar yaygın bir şekilde esareti altına alacağını muhtemelen hiçbirimiz öngöremedik. Dünyanın bir köy halini alması, insanların, vazifeleri olmayan konularda gereksiz bilgiler edinmelerine, gereksiz yorumlarla hayatlarını doldurmalarına ve meşguliyetlerini arttırmalarına neden oldu. Zaman içinde internetin yaygınlığı ve kolayca bilgiye erişebilmek bizleri mutsuz etmeye başladı. Çünkü bilginin doğrusundan çok yalan ve yanlışına daha kolay ulaşılabilir olması kafalarımızı karıştırdı. Bakış açımız, sıklıkla suçlayıcı, hatayı başkasında arayıcı, bencil toplum ve kişiler oluşturdu. Neticede her türlü tedavinin karşı taraftan beklendiği bir süreç ortaya çıktı. Ancak inanın hastalar olarak ben de dahil, hastalandığımızda, kendimiz de iyileşme adına adımlar atmalıyız ve bunu şu başlıklar altında toplamalıyız: 1. İnanç ekseninde bir bakış açımız olmalı, ki burada inancı, din eksenli anlamayarak umut eksenli diye açıklığa kavuşturmam gerekir. 2. Gayret sarf edilmelidir, ancak bu, kendi ruhumuzu sıkmayan akılcı metotlarla yapılmalıdır. 3. Spor hayatımızın bir parçası olmalıdır. Sağlıklı akıl ve beden birbirinin tamamlayıcılarıdırlar. 4. Kendi kapasitemizi bilerek yaşamalı, çözemeyeceğimiz sorunların dedikoducusu veya şikayetçisi olmaktan vaz geçmeliyiz. 5. En büyük ve en çok kaybettiğimiz servetimiz olan gülümseme ve mutluluğu yeniden bulmalıyız.. tüm bunları sıralamak ve uzatmak mümkün elbette ama sadece ilaçlarla değil, kendimiz de tedavi sorumluluklarını anlayarak ilerlemeliyiz. Aksi halde inanın bana ne iyileşebilirsiniz, ne de ilaçlardan vazgeçmeniz mümkün olur.... Sağlıkla kalınız.

13 Haziran 2017 22:26