am
Soru Sahibi
23 Kasım 2015 10:14

Faranjit bebeğe bulaşır mı

Hocam merhaba. Dunden beri boğazımın sağ tarafında bir batma takılma hissediyorum bugun aynaya baktım sağ taraf hafif şiş ve çok az beyazlık var. Ikı aylık kızım var ona bulaşmasından korkuyorum. Eşim de on gun once farenjit oldu iyileşti benim korkum bu bndeki farenjit gribe cevirir mi? Ve bebeğe bulaşır mı? Ona bulaşmasını nasıl engellerim? Maske takmam işe yarar mı? Çok endişeliyim yorum yapar mısınız

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mehmet Erem
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Farenjit gribe çevirmez. Ancak başlangıçta hafif seyrediyor, dolayısıyla grip ile karıştırılıyor olabilir. 2 gün içinde ateş ve şiddetli halsizlik olmadıysa grip değildir. Boğazda beyaz lekeler özellikle de bademcik üstündeyse bademcik iltihabını düşündürür. Tonsilit (bademcik iltihabı) bulaşıcı değildir. Ama hem grip hem farenjit bulaşıcıdır. Tonsilit ise antibiyotik alınması gerekir

25 Kasım 2015 16:54