EK
Soru Sahibi
7 Ekim 2013 21:10

endoskopii

sayin hocam iyi aksamlar .5 gun once endoskopi oldum sonucum:kardia,fundus,korpus,antrumve pilor gozlendi.mide mukozasi kaba gorunumde asit sekresyonu artmis antrumda belirgin tum mide mukozasi ileri derece odemli ve hiperemik yeryer submukozal petesial alanlar mevcut.pilor desantralize ve odemli.cikista kardi ve funduz gozlendi.kardia gevsek bulundu.clotest icin antral mukoza biopsisi alindi.duodenum:1ve2 kita gozlendi bulbus deforme.tani gastroduodenit ,deforme bulbus.doktorum motis 10 mg ginde 2 kez ac ve duspatalin 200mg gunde 2 tane tok sizede danismak istedim,ayrica bu ilaclari alinca ilk 2 gun kiramplar oldu simdilik pek bisey yok 1 hafta sonra konrol dendi.ayrica ailnan parca 24 saat sonra hala daha sariydi 3 gunun sonunda mavi oldu siz bana bir aciklama yaparsaniz ilac dogrumu ve ne yapmaliyim diye.arada alkol ve sigara iciyorum tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ümit Çetinkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları

Bulgularda sanki geçmişte de onikiparmak bağırsağında ülser geçirmişsiniz gibi bir izlenim var. Şu anda bütün mideyi ve onikiparmak bağırsağını tutan bir gastrit + duodenit mevcut. Doktorunuz size şimdilik mideyi yatıştırmak için ilaç vermiş gibi görünüyor. Asıl gerekli ilaçları clotest( maviye dönüşen parça ) sonucuna göre verecektir.

7 Ekim 2013 21:23