YM
Soru Sahibi
14 Mayıs 2014 10:55

endoskopi olması gerekiyormu

hocam benim 33 aylık bir kızım var kilosu 15 boyu 96 cm bebekliğinden bu yana kilo ve boy gelişimi çok iyi bir ay önce kızımda kabızlık ve karnında beslenme sonrası şişlik oluşuyor diye çocuk gastrolojiye götürdüm bazı kan testleri doku transglutaminaz IGA pozitif ,doku transglutaminaz IGG negatif ,anti endomisyum antikor pozitif çıktı fakat doktor bunların değerce çok yüksek olmadığını endoskopi yapacağını söyledi endoskopi olmadan gulutensiz besleyerek kan testleriyle anlayamazmıyız birde benim kızm karnı şiş olsa bile rahatsızlık duymuyor verdikleri ilaçlarla kabızlık sıkıntısıda çözüldü motilyum ve duphalaç kullandı yinede bu hastalık söz konusu olabilirmi ,endoskopi yapıldığında kan testleri pozitif çıksa bile çölyak olmama ihtimali varmı hocam birde benim kızım iki yaşına kadar herşeyi çiğnemeden direk yutuyordu ben hep karın şişliğini ona ve iştahlı bir bebek olmasına bağlıyordum çiğnememesinden dolayı ince bağırsak zarar görmüş olabilirmi hocam endoskopinin riskleri ve çocuğa verebileceği bir zarar varmı çok teşekkür ederim cevaplarınız için

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Mine hanım Öncelikle geçmiş olsun. Endoskopi yapılmadan çölyak hastalığı tanısı koymak çok güç. Çölyak patolojik bir tanıdır. Endoskopi işlemi son derece güvenli bir yöntem o nedenle endişelenmeyin.

14 Mayıs 2014 12:59