ks
Soru Sahibi
31 Aralık 2017 12:48

endometriozis

estrofem ilacı endometriyozis durumunda kullanılmaz diyor. fakat kızımın kisti var ve dr kanama olunca 3 gün içmesini soyledi çelişkide kaldım. hasta 24 yaşında bekar öğrenci 5 cm lik çikolata kisti var 1 aydır ginera dogum kontrol hapını kullanıyor. visanne kullananlar varmış dr bize neden vermemiş olabilir hangisi daha iyi. çok ağrısı var sık sık iğne oluyor ne yapabiliriz. bu tedavi yeterli mi,? tşkler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

5 cm lik kistin endometrioma olup olmadigindan nasil emin olundu bilmiyorum. Tumor markerleri calisildi mi? Kist ile birlikte olan agri kist rupturu ya da torsiyonuna da isaret ediyor olabilir. Medikal tedaviden once kapsamli bir degerlendirme yapilmasini oneririm

31 Aralık 2017 15:03
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

5 cm lik kistin endometrioma olup olmadigindan nasil emin olundu bilmiyorum. Tumor markerleri calisildi mi? Kist ile birlikte olan agri kist rupturu ya da torsiyonuna da isaret ediyor olabilir. Medikal tedaviden once kapsamli bir degerlendirme yapilmasini oneririm

31 Aralık 2017 15:03
ks
Soru Sahibi

ultrason ve renkli doppler çekildi. 3 dr un görüşü aynı yönde olduğu için biz de kesin teşhis diye bunun üzerinde duruyoruz. yukarıda belirttiğiniz hiçbir tetkik yapılmadı sonucu aktarıyorum pelvik renkli doppler us incelemesi mesane boş olarak izlendi endometrium kalınlıgı 6 mm.dir sağ over normal değerlendirildi. sol overde yaklaşık 44*35 mm ebatlı patolojik vaskularizasyon göstermeyen hiperekojen alanlar içeren kist izlenmektedir.[endometrioma?) klinik gereklilik halinde MR korelasyonu önerilir. radyoloji uzmanı sınavları bitince Ege Üniv ne gidecek. muayenede kesin tanı için neler istemesi gerektiğini belirtirseniz minnettar kalırım. Şu an ki en büyük sorunu dayanılmaz ağrıları sağ ve sol tarafında.Gunduz ağrı kesici hap alıyor hemen hemen her akşam acilde ağrı kesici iğne oluyor.Bu ağrı kesiciler de çözüm değil ayrıca yan etkilerinden çok tedirginim.Ben de yanında olmadığım için bire bir gözlemleyemiyorum. ilginiz için çok çok teşekkür ederim. keşke izmir de olsanız saygılarımla

2 Ocak 2018 14:44
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

gecmeyen agrıları varsa en azından bir laparaskopi düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Çilokata kistine benzeyen dermoid tumorlerde torsiyon da görülebiliyor. O da yumurtalıgın kan akımının bozulmasına neden olabiliyor. O nedenle biraz dikkali ve hızlı davranmak gerekir diye dusununuyorum. cok gecmis olsun.. selamlar

2 Ocak 2018 15:25