AE
Soru Sahibi
18 Şubat 2014 11:08

endeskopı ve eus sonucu

Hocam merhaba babama aıt endeskopı yapıldı sonuc olarak. fundus-korpus-ve antrum mukozası beneklı tarzda hıpermık yer yer atrofık gastrt bulguları ızlendıo Bulbus ve duodenum ıkıncı kıtada mukozası beneklı hıpermeık idi TANI: ATROFIK GASTRT VE DUODENIT hocam daha once mıkdeden bıyopsı alındı h pilorı - ıdı korkulacak bırsey yok denıldı bu sonuclar ısıgında yapılması gerekn nedır? ayrıca yapılan EUS incelesındde ıse :Papilde 2 cm capındakıtle dejenere minör izlenmiştir. Pankeres parakımı bal petegı gorunumunde ıdı pankereas kanalı 1,9mm koledok ince idi. Tanı: Kronıkpankreait sonucuna varılmıstır EUS sonucuna gorede korkuılavak bır durum varmıdr? dokror bızde İLACLI MR ISTEDI BASKA YAPILMASI GEREKLI BIRSEY VARMIDIR? SAYGILARIMLA

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Öncelikle EUS yapılma amacı olan şüpheli submukozal lezyon eus'ta izlenmemiş. Yani şüphelenilen kitle yok. Ancak ek olarak pankreasta hafif değişiklikler izlenmiş, kronik pankreatitten şüphelenilmiş. Bence ek başka bir işleme gerek yokmuş gibi durmakta, ancak hastayı muayene eden hekimin karar vermesi en uygun olanıdır, geçmiş olsun

18 Şubat 2014 11:46