SM
Soru Sahibi
19 Nisan 2014 22:13

EMG RAPORU

EMG RAPORU İNCELENEN SİNİR DİS.LAT MESAFE AMPLİTÜD NCV R/D/Sural (latmal-bilek) 2.9 msn 14 cm 12 uV 48 m/sn R/M/Peroneal (eks.dig.) 4.1 msn 38 cm 0.5-0.3 mV 46 m/sn R/M/Tibial (abd. Hal.) 4.3 msn 40 cm *** *** ** mV 41 m/sn SONUÇ : Sağ alt ekstremitede yapılan iletim çalışmaları normal sınırlardadır. İğne EMG'de hafif derecede kronik L5 ve S1 radikülopati bulguları mevcuttur. Hocam merhaba, 3 ay önce L5'den bel fıtığı ameliyatı oldum. Sağ bacağımda ve sağ ayağımda güç ve his kaybı oldu. Yürürken topallıyarak yürüyorum. Yukarıdaki Emg raporumu yorumlabilirmisiniz? Ameliyatımı yapan doktor Apikobal vitamin ilacı verdi. Daha başka bir şey yapılabilir mi? İlginiz ve alakanız için şükranlarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ümit Hazar
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

EMG raporunuzda sinir damarında hasar mevcuttur. Maalesef buradan size bir ilaç tavsiye etmem veyahutta bir doktor tarafından verilen herhangi bir ilacın dozunu ve miktarını düzenlemem mümkün değil. yanlız ben değil , hiç bir doktor hastayı görmeden , muayene etmeden ilaç tavsiye edemez...başka doktor tarafından verilen bir ilacın dozunu kendi kafasına göre düzenleyemez. aksi taktirde önerdiği ilaç veya doz ayarlaması ; sizde kötü veya aksi bir tesir yaparsa , doktor suçlu olur ve hapise tıkılır. özetle hastayı muayene etmeden , görmeden ilaç tavsiye etmek , verilen bir ilacın dozunu ayarlamak kanunen suçtur , yasal değildir , etik değildir , tıp deontoloji kurallarına da uymaz. o nedenle bu sorunuzu sizi bizzat muayene eden , takip ve kontrol altında bulunduran , durumunuzu yakınen bilen ve tedavinizi düzenleyen doktorunuza şahsen sorarak , onun talimatları doğrultusunda hareket etmeniz ; en sağlıklı ve en doğru yöntemdir. geçmiş olsun.

28 Nisan 2014 21:40