YO
Soru Sahibi
6 Ağustos 2015 11:32

Ektopik Anus

Merhaba doktor bey , benim kızım şu an 3 aylık. Gaz şikayeti ile doktora gittiğmizde ektopik anüs teşhisi konuldu. Genel anestezi altında Stimülatör ile muayene yapıldığında % 50 oranında makatın vajinaya yakın olduğu belirlendi. Kabız olmaması gerektiği söylendi. Acaba ilaç tedavisi ile bu hastalık geçirilebilir mi yoksa ameliyat gerekli midir ? Ameliyat olursa bizi nasıl bir süreç beklemektedir? Kaç yaşında ameliyat olabilir ? Ameliyat sonrasında net düzelme sağlanır mı? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim . Teşekkür ederim .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Murat Çakmak
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

İyi günler, Kaka yapamama veya zorlanma gibi şikayetlerle genelde bu çocuklar gelmektedir. Muayene esnasında yakınlığın yüzdesinden daha ziyade bu bölümde yer alan kas tabakalarının içinden geçen barsağı ne derece sardıkları ve kasılmaları ve konumları önemlidir. İlaç tedavisi ile bu durum düzelmez tam tanı aldığında operasyon gerekir. İyi günler. Murat Çakmak.

18 Ağustos 2015 11:07