KC
Soru Sahibi
17 Mayıs 2016 21:08

dmsa çekim sonucu

Sayın Hocam İyi Akşamlar; 3 yaşında bir kızım var ve idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. Daha sonra dmsa çekildi. Dmsa sonucu aşağıdaki gibidir. Sonuçla ilgili yarımcı olmanızı ve yönlendirmenizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim. 3mci Tc99m DMSA iv verildikten 3 saat sonra genel amaçlı kolimatör kullanılarak yapılan statik böbrek sintigrafisinde; Her iki böbrek normal lokalizasyonda izlenmektedir. Sol böbrek normalden ileri derecede küçük olup kortikal tutulum azalmış olarak izlenmektedir. Sol böbrekte üst kutup bölgesinde ve orta kesim dış kenarda enfeksiyona sekonder hipoaktif alanlar izlenmektedir. Sağ böbrekte parankimal tutulum normal olup hipoaktif alan yada skar dokusu izlenmemektedir. Her iki böbrek için rölatif kortikal tutulum sağ böbrek için %70, sol böbrek için %30 olarak hesaplanmıştır. SONUÇ : Hipoplazik sol böbrek - Normal sağ böbrek

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman Dönmez
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi , Çocuk Romatolojisi

öncelikle geçmiş olsun dilerim. muhtemelen geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı skarlı böbrek gelişmiş. Hastanın tam bir fizik muayene ve değerlendirme yapılıp. Hipertansiyon, ..... gibi nedenler araştırılmalıdır. Prof. Dr. Osman Dönmez Çocuk Nefroloji ve Romatoloji uzmanı Muayenehane tel: *** *** **

23 Haziran 2016 06:54