bh
Soru Sahibi
10 Nisan 2018 14:15

Diane 35 kullanımı

hocam merhaba ben adetimin 3. günü gidip hormon testi yaptırdım adet düzensizliğim vardı daha sonra 13. gün doktoruma gittim ve pcos olduğumu söyledi daine 35 verdi 6 ay kullan dedi ne zaman kullanacağı söylemedi bende 16. günü 1 tane içtim ertesi gün aradığımda adeti ilk günü içildiğini söyledi ve bende içmedim. o ilaçtan yanlışlıkla bir tane içip bıraktıktan sonra 6 gün geçti ve adet kanaması gibi kanamam başladı ve bugünde devam ediyor 2. günüm ben daine kullanmaya başlamalı mıyım

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ali Ekber Şahin
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

merhabalar Bildiğimiz gibi, yumurta ve hormon üretilmesini sağlayan yumurtalıklar dişi üreme sisteminin bir parçasıdır. Temel olarak, grimsi renkli, bademe benzer şekli olan bir çift ovalden oluşan yumurtalıklar; rahmin ve pelvik duvarın iki tarafına yapışıklardır. Ayrıca çok küçük olduklarından dolayı ağırlıkları da fazla değildir. Polikistik over sendromu, cinsel hormonlardaki bozukluğu dışarı yansıtan bir sendrom veya semptomdur. Diğer şeylerin yanı sıra, bu hastalık hamile kalma zorluğu, yumurtalık kistleri, adet döngüsünde değişiklikler ve başka sorunlara da neden olur. Stein-Leventhal sendromu olarak da bilinen bu durum, kadınların üreme çağlarında en sık karşılaştıkları hastalıklardan birisi sayılıyor. Belirtileri ve nedenleri farklı ve karmaşık olsa da, çoğu zaman genetik ile bağdaştırılmaktadır. Polikistik Over Sendromu, östrojen ve progesteron gibi yumurtaların serbest bırakılmasını sağlayan hormonların üretilmesinde değişikliklere neden oluyor. Ayrıca bu sendrom, androjeni de etkiliyor. Androjen adından da tahmin edebileceğiniz üzere maskülen bir hormondur ama kadınlarda da bulunur. Bu nedenle, Stein-Leventhal sendromu, kadınların olgunlaşmış ve gelişimini tamamlamış yumurtaları serbest bırakmalarını engelliyor. Sonuç olarak, yumurtalıktan düşmeyen yumurtalar, oldukları yerde kalıp ufak kistler oluşturuyorlar. Bu açıdan bakıldığında, bir kist; kendi dokusu olan bir kese veya poşet gibi görülebilir. Genelde içi ya yarı katı veya sıvı madde ile doludur ya da sadece hava vardır En yaygın belirtileri oligomenore ve amenore (adet görememe), yani düzensiz adet döngüsü ve adet sırasındaki kanamanın çok az veya aşırı fazla olacak şekilde düzensizleşmesidir. Ayrıca, yumurtlama olmamasından dolayı kısırlık ve metabolik düzensizlik ve bozukluklardan dolayı da obezite ve insülinin işlenmesinde değişiklikler görülmektedir. Küçük bile olsa Polikistik Over Sendromunun çok ciddi hormonal değişikliklere neden olabildiğini, özellikle de Androjen değişikliğini unutmayın. Bu değişiklikler, göğüs ve yüz bölgesinde tüylenmenin artışı, göğüslerde küçülme, sesin derinleşip kalınlaşması, saç dökülmesi veya kellik, ; kasık bölgesi, boyun, göğüs ve koltuk altı bölgelerinde akne veya yağ bezesi şeklinde dışa vuran kütleler şeklinde görülebilirler. Hastanın Polikistik Over Sendromu olup olmadığını öğrenmek için en önemli testlerden birisi de yapılan kan testleridir. Bu kan testleri sayesinde hastanın östrojen, testosteron gibi hormon seviyeleri, glikoz, lipidler, prolaktin ve tiroidine de bakılabilir. Son olarak, doktorlar vajinal ultrason veya pelvik laparoskopi önerebilirler. Unutmayın ki, hastanın diyabet, yüksek tansiyon, obezite ve yüksek kolesterol gibi bir tıbbi geçmişi varsa, bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır. İLAÇ TEDAVİSİNDE MEYDANA GELEN YAN ETKİLERİ HEKİMİNİZLE KONUŞMANIZ UYGUN OLACAKTIR. selamlar

10 Nisan 2018 15:13