GD
Soru Sahibi
16 Nisan 2018 19:22

Dalakta kist

Hocam bem durmuş güler oglum dogdugunda 3mm dalakta kist görüldü oglum şimdi 1 yaşinda ve 6mm olmuş kist ne yapmaliyim kac cm oldugunda müdahale gerekir ve dalak komple mi alinir yoksa kist olan yermi alinir sadece teşerkür ederim şimdiden hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ünal Zorludemir
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi

Sayın Durmuş Güler, sizin verdiğiniz bilgiye göre bu cevabı yazıyorum: Dalaktaki 6 mm çapındaki basit kiste hiç bir cerrahi tedavi gerekmez. Takip yeterlidir. Tabii gerçekten sizin söylediğiniz gibi ise. Ultrasonografiyi deneyimli bir kişinin yapıpı yapmaması ve bu işin cerrahının o raporu çocukla birlikte değerlendirmesi ile doğru tıbbi karar verilebilir. Cerrahi kararı yalnız büyüklüğe göre verilmez. Sağlıklı günler dileğimle.

20 Nisan 2018 10:21