DD
Soru Sahibi
21 Aralık 2013 22:15

cp li çocuğumun tendom uzatma ameliyatı

hocam ; erken doğumdan kaynaklı cp li fiziksel engeli olan ve şu anda 11 yaşında bir oğlum var. cp tanısı 2 yaşında konuldu ve ogunden bu bugüne sürekli rehabilitasyon fizik tedavi almakta. önceden iki ayaklarıda içe doğru hafif dönüktü. 6 veya 8 ay arayla 4 ten fazla tam sayı hatırlamıyorum botok uygulaması yapıldı en son 9 yaşına kadar. ve çok faydasını gördük. bir takım ayaklardaki kasılmaları topuğa basmamaları, yan basmaları yürürken tökezleyip düşmelerini bir çoğunu düzeltti. şimdi sadece sol ayak topuğunda yürürken kaldırıyordu diğer sorunlar düzeldi. birazda dizlerini öne eğip bacakları içine X pozisyon yapması dışında pek bir sorunumuz yok çok şükür normal yürüyor. benim sorum. en son kontrole gittiğimizde bu yaşta botoks olmayacağını sol ayak tendom uzatma yapılacağı söylendi şimdi ameliyatın nasıl olduğunu bilmediğim için biraz kararsız kaldım. çocuk eskisinden dahamı kötü olur kaygısı var çocuğa bakıyorum her iki ayağınıda düz tabanlar gibi tam basıyor. sol toğunuda basıyor belki belli belirsiz başmayabilir ancak halen şüphem var sizin tendöm gerdirme ameliyatıyla ilgili görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. açık ameliyatmı. alçıya alınırmı haliyle okula giden bir çcuk. şimdiden tşk. ederim......

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ümit Hazar
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

ameliyat konusu benim uzmanlığım dışındadır.. bu sorunuzu bizzat size çocuğunuz için ameliyat tavsiye eden doktorunuza müraacat ederek sormanızı tavsiye ederim. konu ile ilgili sorularınızın cevabı , ancak muayene neticesinde verilebilir. buradan muayene etmeden , durumunuz bilinmeden , bu konuda hiç bir yorum yapılamaz..yapılırsa yanlış olur. geçmiş olsun.

22 Aralık 2013 06:31