ÖA
Soru Sahibi
25 Aralık 2017 09:34

Çölyak Testi hk.

Hocam 39 aylık olan oğlumun kilo ve boy gelişiminin düşük olması nedeniyle doktora götürdük ve bir dizi tahlil yaptırdık. (Boy 92,5 cm, kilo 12,5) Tahlil sonuçlarında demir eksikliği çıktı. 1 haftadır demir şurubu kullanıyoruz. Ayrıca çölyak testi yapıldı. Sonuç da; Doku transglutaminaz Ig A NEGATİF IU/mL Doku transglutaminaz Ig G POZİTİF, 40.7 IU/mL Sonuca göre oğlum çölyak hastası mı? Ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba, geçmiş olsun. Bu testlerdeki yükseklik çölyak hastalığından şüphelenmeye neden olur. Tanı konulması için endoskopi yapılıp bağırsaktan biopsi alınması gerekir. Size önerim çocuk gastroenteroloji uzm. görünmenizdir. sağlıklı günler Çölyak hastalığı hakkında bilgi için bakınız: https://www.facebook.com/ProfDrDenizErtem

28 Aralık 2017 07:37