id
Soru Sahibi
7 Mayıs 2014 22:24

colyak olabilir mi

Iyi gunler hocam..oglum 13 aylik ve 7 kilo 2.200 dogmustu beslenmede uzerine cok dusuyom ama kilo alimi durdu ve zayiflio.6 disi var boyuda 75cm.colyak tanisi yapildi anti endomesyum antikor Iga ve Igg negatif Anti gliadin IgA negatif anti gliadin IgG ise basta pozitif sonra testi tekrarkayinca negatif cikti.transglutaminaz Igg 32.5 (pozitif) transglutaminaz IgA 5.0 negatif cikti.nefolometrik IgA 42.4 referans( *** *** **) hocam cok caresiz kaldik yorumlayabilirmisiniz.cocuk cok istahsiz ishal ataklari var ara ara kabiz cok gazi var sacida cok seyrek..yinefe glutensiz diyet uygulamaya calisiom...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Ertem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

MERHABA HEMŞİRE HANIM, SEROLOJİK TESTLERLE ÇÖLYAK TANISI KONULMAZ, DİET BAŞLAMANIZ BU ANLAMDA DOĞRU DEĞİL. SİZİN DE BİLDİĞİNİZ GİBİ ÇÖLYAK TANISI ANCAK ENDOSKOPİK OLRAK ONİKİ PARMAK BARSAĞINDAN ALINAN BİOPSİLERİN MİKROSKOPTA İNCELENMESİ İLE KONULABİLİR. KİLO ALMAMA SORUNUNUZA GELİNCE BEBEĞİNİZ MİNİK DOĞMUŞ AMA 13 AYLIK KÜÇÜK DOĞMUŞ OLAN BİR BEBEĞİN DAHİ EN AZ *** *** ** GM OLMASINI BEKLERİZ. SİZİN TAHLİL SONUÇLARINA TAKILMADAN BEBEĞİNİNZİN NEDEN BÜYÜMEDİĞİNİ ARAŞTIRLMASI İÇİN ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ BLM. OLAN BİR ARAŞTIRMA HASTANESİNE GİTMENİZ DOĞRUDUR. GEÇMİŞ OLSUN

12 Mayıs 2014 13:34