TE
Soru Sahibi
2 Mayıs 2018 00:59

Çoklu Lenf Nodu Büyümesi

Hocam İyi günler Benim Boynumda Ağrıyla KBB Uzmanına Gittim Her İki Submandibuler bez komşuluğunda enbüyükleri sağda 18*7mm solda 17*5mm boyutlarında birkaç adet reaktif lenf nodu bulunmaktadır sonucu çıktı bana cefax ve aleve ilaçlarını verip 1 ay sonra gelmemi söylemişti ama ben iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler gösterdiği için özel bir hastanede hematoloji uzmanına göründüm bana boyun ve yüzeyel doku ultrasonu istedi bunlardaki sonuçlar ise Her iki juguler zincirde büyüğü sol üstte 8.2mm kısa eksenln boyutlu santrallerinde yağlı hilusları bulunan ve kapsül kalınlığı 2.7mm ölçülen lenf nodları mevcuttur her iki submandibuler bölgede en büyüğü solda 9.3mm kısa eksen boyutlu santralinde yağlı hilusları bulunan ve kapsül kalınlığı 3.2mm ölçülen lenf nodları mevcuttur her iki posterior servikal alanda en büyüğü solda 4.5mm ve kapsük kalınlığı 1.3mm ölüçülen lenf nodları mevcuttur sağ parotis bezi komşuluğunda 4mm kısa eksen boyuru kapsül kalınlığı 1mm ölçülen lenf nodu mevcuttur sağ aksillar en büyüğü 7mm kapsül kalınlığı 1.6mm olan lenf nodları mevcuttur sol aksillar bölgede en büyüğü 9.5mm olan kapsül kalınlığı 2.6mm olan lenf nodları mevcuttur sağ inguinal bölgede en büyüğü 6.8mm kapsül kalınlığı 2.3mm ölçülen lenf nodları mevcuttur sol inguinal bölgede en büyüğü 6mm kapsül kalınlığı 1.9mm ölçülen lenf nodları mevcuttur Hocam bunun sonucunda lenfadenit olmuşsun dedi ve bactirim forte ve arvales ilaçlarını yazdı hepsini bitirdim ama hala bir anda vücuduma ateş basıyor özellikle akşamları özellikle boynumdaki şişlikler hala geçmedi yanıyor ve ağrıyor hissediyorum ve bu kadar lenf bezinin şişmesi sizce normalmi farklı bir uzmana daha görünmelimiyim cidden korkmaya başladım değerli yorumunuzu bekliyorum iyi günler iyi çalışmalar

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mustafa Öztürk
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yukarıdaki lenf nodu boyutları normal üst solunum yolları hastalıkları sonrasında görülebilecek lenfadenit bulguları. Bunlardan korkmaniza gerek yok. Halsizlik ve ateş basması yapan başka bir hastalık var mı buna bakılabilir. Ancak genelde üst solunum yolları hastalıkları sonrasında bu tür bulgular görülebilir. Başka bir yerde bir hastalığınız yoksa bu bulgular normal bulgular. Eger bütün araştırmalara rağmen bir hastalık bulunmasıyla sizi psikolojik olarak sıkıntıya sokan bir durum var mı onu sorgulayan ve çözüm yollarına basvurun. Saygılarımla

2 Mayıs 2018 09:38
Doç. Dr. Mustafa Öztürk
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yukarıdaki lenf nodu boyutları normal üst solunum yolları hastalıkları sonrasında görülebilecek lenfadenit bulguları. Bunlardan korkmaniza gerek yok. Halsizlik ve ateş basması yapan başka bir hastalık var mı buna bakılabilir. Ancak genelde üst solunum yolları hastalıkları sonrasında bu tür bulgular görülebilir. Başka bir yerde bir hastalığınız yoksa bu bulgular normal bulgular. Eger bütün araştırmalara rağmen bir hastalık bulunmasıyla sizi psikolojik olarak sıkıntıya sokan bir durum var mı onu sorgulayan ve çözüm yollarına basvurun. Saygılarımla

2 Mayıs 2018 09:48
TE
Soru Sahibi

sağolun hocam bu kadar erken cevap verdiğiniz için peki bu lenf nodları ortalama ne kadar süre içinde iner acaba

7 Mayıs 2018 21:48
Doç. Dr. Mustafa Öztürk
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Normalde birkaç haftada küçülmeye başlar. Ancak hastalığın şiddetine göre bazen eski haline kadar gerilemeye bilir. Bunun nedeni geçirilen enfeksiyona bağlı olarak lenf nodu içindeki inflamatuar cevabın lenf nodunda fibrozise yani bağ dokusu birikimine sebep olmasıdır. Yani adeta sizin kolunuzun bir kısmı yandığı zaman yanık bölgesinde nasıl doku sertleşmesi meydana geliyor. Bu bazen kabarıklıklar şeklinde oluyor. Sert bir doku oluşuyor. İşte lenf nodu inflamatuar cevabında da buna benzer durumlar olabiliyor. Bu korkulacak bir durum değildir. Bu nedenle 1 cmye kadar olan boyundaki lenf nodlari normal olarak kabul edilir. Saygılarımla

7 Mayıs 2018 22:08