AA
Soru Sahibi
25 Temmuz 2016 10:21

Cinsel ilişki olmadan dış ortamdan bulasan spermle hamile kalınır mi?

Hocam merhaba. Sorum size saçma gelebilir. Ama son Zaman'larda bu husus bende takıntı haline geldi diyebilirim. Herhangi bir cinsel ilişki olmadan klozete, banyo taburesine veya herhangi bir duş ortama bulaşan sperm kadının vajina girişine temas ederse tüplere kadar ilerleyip gebeliğe neden olur mu? Spermin dış ortamdakiömrü ne kadardır? Bir de tıp tarihinde bu tarz bir gebelik olmuş mudur? Kimi doktorlar buna şehir efsanesi derken kimileri de spermin vajina sıvısına karışması durumunda gebeliğin mümkün olduğunu söylüyor. Sizin düşünceniz nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler dilerim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sperm vagina içine girmedikçe gebelik olmaz. Bir şekilde içeri doğru akması lazım. Ancak kadının rahim ağzından akan yumurta akına benzer kıvamda bir akıntısı vardır. Bunun vagen dışına kadar taştığı bir özel durum olursa ve bu sıvı sperm ile temas ederse gebelik bir mucize kabilinden olabilir. Bunun gerçekleşmesi ihtimali çok çok azdır. Ama teorik olarak mümkündür.

27 Temmuz 2016 18:03
AA
Soru Sahibi

Hocam bahsettiğiniz bu sıvı yumurtlama döneminde gelen sıvı mı? Bir de onun vajina dışına taştığı özel durumlardan kastınız nedir? Kusura bakmayın saçma sorular bunlar farkındayım, ama takıntı işte sormadan edemiyorum. Tekrar teşekkürler, iyi günler.

28 Temmuz 2016 10:51
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Dediniz şekilde gebe kalınması bir mucize olur. Ama imkansız değildir. Siz tedbir almayi ihmal etmeyin

6 Ağustos 2016 21:06