th
Soru Sahibi
16 Mart 2016 15:54

cın 1 ve hpv

merhaba hocam rutin smear testi sonrası çıkan sonuçlarımı bilginize gönderiyorum.2.test'i yanılma olabilirmi diye farklı bir yerde tekrarladık.yaşım 29 ve 3 yıllık evliyim. 2,5cm lik bir miyomum var. TEST1:MİKROSKOBİK BULGULAR Serviks, smear, sıvı bazlı sitoloji: EPİTEL HÜCRE ATİPİSİ- DÜŞÜK DERECELİ SKUAMÖZ İNTRAEPİTELYAL LEZYON (LSIL) (Bethesda 2001) Örnek Yeterliliği : SİTOLOJİ İÇİN YETERLİ SMEAR. Transformasyon zonu mevcuttur. Genel Kategorizasyon : Epitel hücre anomalisi Sıvı bazlı sitoloji (Surepath ™) yöntemi ile hazırlanan preparat, EA50, OG ve Hematoksilen ile boyanarak incelendi. Yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HSIL) yönünde şüpheli seyrek hücre mevcuttur. TEST 2( 2gün sonra):KLİNİK ÖN TANI: Kontrol. MAKROSKOPİK BULGULAR: 1 adet ThinPrep. MİKROSKOPİK BULGULAR: Örnek değerlendirmek için yeterli. Matürasyon indeksi: 0 / 70 / 30. Döderlein basillerinden oluşan normal flora. Endoservikal hücreler. Squamous metaplazi. Koilositik değişiklikler ile uyumlu olarak sitoplazmik vaküoller içeren, geniş ve hiperkromatik nükleuslara sahip, bazıları binükleer hücreler mevcuttur. TANI: LGSIL (LOW GRADE SQUAMOUS INTRAEPITHELIAL LESION / CIN I). 10gün sonra çıkması beklenen hpv testi var. bu sonuçlara göre benim durumum nedir ve nasıl yol izlenebilir.rahim agzı kanseri aşısı faydalı olabilirmi. Görüşlerini bekliyorum.iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ahmet Suphi Toprak
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Aşı anlamlı olmaz. Size ne önerildi? Unutmayın ben burada sizi tedavi etmeyeceğim. Sadece ip uçları vereceğim. Sizce sonuçlarınız farklı mı? HPV testiniz gelecek planlaması için önemli ama şu anki durumunuzu değiştirmeyecek.

20 Mart 2016 10:38