ii
Soru Sahibi
2 Mayıs 2016 08:46

cilt kanseri metastazı

Hocam merhabalar. 45 yaşında ağabeyim vucudundaki bir benin ani büyümesi sonucu doktorların önerisiyle operasyon geçirdi ve ben alındı, ancak pataloji sonucu kanser çıktı, sonra detaylı vucut taraması yapıldı, benin sadece alınan kısmında varmış, ancak bu seferde troid bezinde çıktı, biyopsi yapıldı, alınan numune iki ayrı yerde incelendi, PET/BT RAPORU: Boyunda troid bezi sol lobu anterior kesimde izlenen nodüler lezyonda (8,06) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir. Bu lezyon nonspesifik olup tiroid bezinin bening/malign nodülaritelerinde izlenmektedir. Vucudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patalojik düzeyde artmış metabolik aktivite tutan lezyon saptanmamıştır.NÜKLER TIP MERKEZİ. Aynı numune Uludağ üniveritesi patalojide incelendi. Patalojik tanı: Malign( Maling melanoma ile uyumlu)Troid İİAS-hazır preparat. çekilen US: en büyükleri sol lobda 10*10mm boyutlarında solid nodül izlenmiştir. kan ve hormonal tetkiklerde sıkıntı yok, 3-4 tane hocaya gittik, böyle bir durumun olması çok nadir, böyle birşeyle ilk defa karşılaştık diyolar, o yüzden önce tedavi sonramı ameliyat, yoksa önce ameliyat sonramı tedavi şekline Uludağ tıp fakultesi konseyi toplandı, önce ameliyat edip, sonra alınan troid bezi incelenip, sonucuna göre inmina terapi tedavisi öngörüldü, ancak bu deneme yanılma yoluyla yapılacak gibi geldi bize içimizde kuşku var, sizce böyle bir durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir. öneriniz bizim için önemli, çok teşekkür ederim, saygılarımlaaaa...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hakan Karagöl
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İsmail Bey, yazdığınız bilgilere göre değerlendirdiğimde, bence de öncelikle ameliyat olup sonrasında çıkan sonuca göre immünoterapi düşünülmeli. Ameliyat sonucunu bana da bildirirsen tekrar değerlendirme yapabiliriz. Çok geçmiş olsun.

2 Mayıs 2016 11:39