SB
Soru Sahibi
8 Mart 2016 16:39

Çikolata kisti

Merhaba 35 yaşındayım. 2003 yılında açık ameliyat ile, 2010 yılında laporoskopi ile çikolata kisti alındı.Daha sonra kistim tekrarladı. 2 yıl önce kistim apseye dönüştü drenaj yapıldı. bundan 3-4 ay sonra hsg çekildi bu sefer de diğer taraftaki kistim enfeksiyon kaptı apse oldu. O da drene edildi. 3 ay önce papiler troid kanserinden ameliyat oldum 1 ay içinde tekrar troidden ameliyat olucam. 5 gündür sol kasığımda, sol yanımda ve belimde şiddetli ağrılar var. Acile gittim ultrasonda solda 6 cm sağda 3.5 cm yoğun içerikli hemorajik kist görüldü. Çocuk düşünmüyorum ameliyat olmadan bu kistleri küçültmenin ve ağrılarımı azaltmanın yolu var mı? bir dönem doğum kontrol hapları kullandım. Normal zamanda sürekli ara kanama ve kahverengi lekelenmeler oluyor. Bu haplardan sonra daha da arttı. Zoledex gibi iğneler bende işe yarar mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Endometrioziz tıbbın nedeni belli olmayan hastalıklarından bu yüzden de net bir tedavisi yok.Sizi sürekli takip eden bir doktorunruz olmalı ve hep aynı doktora takip olmalısınız.Zoladex işe yarayabiir.Ama kararı doktorunuz vermeli.Geçmiş olsun.

31 Mart 2016 23:39