DF
Soru Sahibi
1 Mart 2018 08:19

Çift taraflı diastolik çentik

Hocam merhabalar biz 20+6 günlük gebelikte detaylı ultrasona girdik bebek 20+6 günle uyumlu herhangi bir anomali saptanmadı yalnız 2 uterin arterde de diastolik çentik saptandı sağ uterin arter PI:1.35 RI:0.69 Sol Uterin Arter: Pı:0.59 Rı:0.42 diğer heryer normal raporda preeklampsi yönünden takibi önerilir diyor fakat tansiyonlarimda herhangi bir sıkıntı yok hatta düşük bile sayılır 9/6 civarı hep bu çentikler duzelebilor mi bebeğime birşey olur diye çok endiseleniyorum cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim :(

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Gebeliginizi tebrik eseeim. Uterin arter doppler bulgularinin preeklampsi ya da fetal gelisim kisitliligi acisindan duyarliligi dusuk. O nedenle pratikte yonetimimizi degistirmiyoruz. Ayrica 28. Haftaya kadar centiklenme kaybilabiliyor. Siz kan basinci artisi ve bebegin gelisimi akranlari ile uyumlu gidiyor mu gitmiyor mu onu takip edin yeterli. Selamlar

2 Mart 2018 14:24
DF
Soru Sahibi

Hocam Allah razı olsun. Ferahlattığınız için teşekkürler bu çentiklerin varlığını öğrendiğimden beri beslenmeme daha dikkat etmeye tuzlu ve tatlı yememeye başladım. Umarım dediğiniz gibi bir sorun olmadan atlatirim iyi ki varsınız. Keşke İstanbul'da olsaydınız :)

3 Mart 2018 13:44
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Rica ederim. Siz yine de.yukarida bahsettigim kan basinci ve bebeginizin gelisimi acisindan takipte kalin. Selamlar

3 Mart 2018 17:24