AK
Soru Sahibi
13 Mart 2018 22:17

Çene Altınea Lenf Büyümesi

Hocam merhaba. 3 ay önce kısa süreli grip geçirirken çenemin alt orta kısmında şişlik fark ettim. Hastalık geçince o da geçti veya ben o an elimle bulamadım. 2 haftadır o lenf nodunu tekrar fark ediyorum. Sanırım submental bölge deniyor. Çenemin alt orta ve gırtlağa yakın kısmı. Büyük ihtimal en az 3 aydır var, ben bir süre fark etmedim. Beni açıkçası korkutuyor ve bu korku yüzünden doktora gitmekten de kaçıyorum. 3 yıl önce de boynumun sol yanında lenf şişmişti doktora gittik tahlil yapıldı usg çekildi sonuçlar normal çıktı bugüne kadar da tamamen yok olmasa da boyutunda belirgin değişiklik olmadı. Yani lenf şişmesi durumunu daha önce de yaşadım. Fark ettiğimden beri bir küçüldüğü de oldu tekrar normal haline döndüğü de. Bunun dışında genel durumumda farklılık yok. Hafif dokunuşla hissetmek zor , dışarıdan belli değil. parmağımla bastırıyorum. Bastırmak zararlı mıdır daha çok büyümesine yol açar mı? 22 yaşındayım, kronik farenjit sinüzit geniz akıntısı ve diş çürüğü problemlerim var. Sigara kullanmıyorum. Kanser olasılığı nedir ve ne kadar sürede diğer kanser belirtileri ortaya çıkar? Diş problemleri lenf şişmesine yol açar mı? Diğer sorum ise çene altı lenf bezi şişmesi ne kadar tehlikeli? Boyundakiler kadar önem gösterirler mi? Iyi günler diliyorum..

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hakan Soygür
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba kübra hanım, baş-boyun bölgesinde 80-90 kadar irili ufaklı lenf bezi vardır. Bunlar başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere pekçok nedenden şişebilir. Bir virüsü enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya grip gibi sonrası şişme beklenen bir durumdur. Bir süre sonra küçülmesi ve dışarıdan fark edilemeyecek boyutlara gerilemesi beklenir. Yeterince küçülme olmamış ise, muayene ve gerekirse ultrasonografi ile değerlendirilir. Lenf nodu şişmesi dışında tarif ettiğiniz bölgede bir de Tiroglossal kist denilen zararsız bir kist de olabilir, Bu da yine ultrasonografi ile tespit edilir. Bence bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmanız ve gerekirse ultrasonografi yapılması doğru olacaktır

14 Mart 2018 16:51