ar
Soru Sahibi
28 Mayıs 2018 17:47

cea yükselmesi

merhaba hocam annem(56 yaş) 1 yıl önce akciğer kanserinden ameliyat oldu ve sağ akciğerinin 3 te 1 i alındı. doktorlar birinci evre olduğunu biyopsi raporuna göre tümör cinsi adenokarsinom. ayrıca ameliyatla lenf bezleride çıkarıldı, 26 adet lenf bezlerinden 11 numaralı istasyonda 5 lenf bezinden 3 tanesinde metastas olduğu tespit edildi. medikal onkolog 4 kür kemoterapi önerdi ve kemoterapisi bitti. 3 aylık düzenli kontrollerinde sürekli cea yukseldi (*** *** **-80)sürekli cea yukselmesi sebebiyle endoskopi,kolonoskopi, tüm abdomen ultrason, akciğer tomografisi ve pet çekildi.bunların sonuçları tamamen temiz çıktı. midesinde helicobakteri saptandı(antibiyotik tedavisi aldı) geçmedi. sonra momografi çekildi, momografi sonucuna göre biyopsi yapıldı. sonucunda duktal karsinoma in sütü çıktı ve ameliyat oldu carrahı sınırlar tamamen temizlendi. lenf bezlerine sıçarama yok. ameliyat olalı 2 hafta oldu ve tekrar bugün cea ölçümü yapıldı 80 çıktı. hocam hiçbir doktor neden yükseldiğini çözemiyor nolur yardım edin. kullandığı ve yediği içtiği birşeyler yükseltir mi hocam?( cipralex 20 mg(anti depresan) 2 yıldır, xarelto 15mg(kan sulandırıcı) 7 aydır, ve sürekli antibiyotik kullandı) sürekli propolis,polen kullandı, sürekli zeytinyağı,kefir içti. hocam bu ilaçların ya da yediği içtiği yiyeceklerin cea değerini yükseltme olasılığı var mıdır(bir yazıda kan sulandırıcıların cea değerini değiştirdiğini okumuştum). nolur yardımcı olun çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bir tümör belirteci olan CEA birçok nedenle yükselebilir. Annenizde CEA yüksekliğinin gözle görülebilir bir tümörden kaynaklanmadığı aşikar, ancak bazen görüntüleme yöntemleri ile saptayamadığımız hücresel hastalık, yani kitle veya nodül boyutuna ulaşmamış tümör hücrelerinin vücutta bulunması da CEA düzeyinin yükselmesine neden olabilir. Her halükarda yapılması gerekenler yapılmış, somut bir neden bulunamamış; bu sebeple yakın takip, yani doktorunuzun öngördüğü periyodlarla görüntüleme ile tümör nüksü olup olmadığı izlenecektir. Geçmiş olsun.

29 Mayıs 2018 08:57